Page 50 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 50

Raport
SPRĘŻONE POWIETRZE
6. Kontrolowanie osuszaczy, filtrów
i zapychania się kompresorów
Jeśli dany zakład przemysłowy nie posiada zautomatyzowane- go systemu monitorującego instalację sprężonego powietrza, to powinien opracować sekwencyjną listę kontrolną w celu za- pewnienia, że kompresor codziennie pracuje na swoim opty- malnym poziomie. Powinniśmy sprawdzać  ltry i manometry ciśnienia różnicowego, aby się zorientować, czy nie powstały żadne zapchania wpływające negatywnie na funkcjonowanie maszyny. Praca kompresora z wysoką efektywnością oznacza oszczędności energii.
7. Dobór prawidłowego orurowania dla instalacji sprężonego powietrza
Rury instalacji sprężonego powietrza wykonane z aluminium mają kilka zalet w porównaniu do rur wykonanych z żeliwa, stali czy innych materiałów żelaznych. Jedną z nich, wcale nie najmniej znaczącą, jest lepszy przepływ powietrza. Gdy na powierzchni rur powstaje lub gromadzi się nalot – szczegól- ne w przypadku żeliwa, które może rdzewieć i oddziaływać na przepływające powietrze – istnieje ryzyko zwiększenia oporów przepływu powietrza (współczynnika tarcia) oraz zmniejszania się światła rury, co oznacza straty energii. Poza tymi stratami zanieczyszczenia sprężonego powietrza w syste- mie dystrybucji produktami korozji mogą stworzyć koniecz- ność częstszej wymiany  ltrów lub, co gorsza, ryzyko dostania się zanieczyszczeń do sprzętu czy wytwarzanego produktu. Pewne rury lub ich osprzęt mogą także nie być kompatybilne z pewnymi środkami smarnymi stosowanymi w kompreso- rach. Zmiana natężenia przepływu powietrza w takim niepra- widłowym orurowaniu systemu może być niewielka, jednak w miarę upływu czasu straty energii mogą rosnąć.
8. Eliminacja strat ciśnienia powietrza za pomocą odpowiednich osuszaczy
Firmy przemysłowe mogą dosłownie wyrzucać w błoto nakła- dy na zwiększenie efektywności instalacji pneumatycznych, jeśli instalacje te nie są wyposażone w odpowiednie osuszacze sprężonego powietrza. Osuszacze bezstratne nie pozwalają na spadek ciśnienia powietrza w cyklu zbierania i spuszczania kondensatu. Podczas gdy jest to zadziwiająco znaczący obszar strat efektywności, osuszacz jest tanim i łatwym w eksploatacji środkiem uzyskania oszczędności energii w instalacji pneu- matycznej.
9. Przedłużanie okresu pomiędzy serwisowaniem kompresora dzięki odpowiednim środkom smarnym
Co prawda niektórzy uważają, że wszystkie środki smarne do kompresorów powietrza są takie same, ale nie jest to do końca prawdą. Cena gra tu rolę. Zakup właściwego środka smarnego wyższej jakości – przeznaczonego do kompresora danego typu
48 I kwartał 2023
Instalacje sprężonego powietrza odpowiadają za 30% lub więcej całkowitej energii elektrycznej zużywanej przez typowy zakład produkcyjny.
Są one jednymi z największych pojedynczych odbiorników energii,
a sprężone powietrzne jest przez wielu traktowane jako czwarte medium przemysłowe.
– może mieć podstawowe znaczenie. Prawidłowy smar może wydłużyć okres pomiędzy kolejnymi konserwacjami kompre- sora, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy, ponieważ nie jest konieczna częsta wymiana oleju.
10. Nabywanie sprzętu wysokiej jakości
Jednym z najlepszych sposobów działania na rzecz środowi- ska jest nabywanie maszyn, które będą mogły być eksploato- wane przez długi czas. Co prawda  rmy mogą zaoszczędzić niewielkie kwoty na początku, kupując kompresor niższej ja- kości, jednak będą musiały potem ponosić dodatkowe koszty na naprawy oraz koszty wynikające z mniejszej efektywności energetycznej i żywotności takiego sprzętu.
Ponadto w przypadku konieczności wykonania napraw kompresorów podstawą jest wybór komponentów pocho- dzących od producenta wyposażenia oryginalnego (OEM). Nowoczesne kompresory powietrza są projektowane drobia- zgowo, z nastawieniem na wysoką efektywność energetyczną, jednak odpowiednie parametry maszyn są zachowane tylko wtedy, gdy są w nich użyte części zaprojektowane dla konkret- nych typów tych maszyn. Nie możemy dawać się omamić po- kusami nabycia tańszych podzespołów – nie będą one trwałe i maszyna nie uzyska przy nich odpowiedniego poziomu efek- tywności.
Uzyskanie statusu neutralności klimatycznej to długa, ale ważna droga. Odnajdowanie oszczędności w każdym aspekcie działalności  rmy przemysłowej jest niezbędne. Na szczęście istnieją pewnie działania, jakie  rmy mogą obecnie podjąć, aby zapewnić, że instalacja sprężonego powietrza w ich zakła- dzie działa tak efektywnie jak to możliwe oraz utrzymywać to czwarte medium w ryzach.
Peter Modrow pracuje jako starszy menedżer produktu w  rmie Sullair, LLC. Zajmuje się stacjonarnymi kompresorami powietrza. Peter Modrow rozpoczął pracę w Sullair w 2020 r. jako menedżer produktów z branży uzdatniania sprężonego powietrza, przynosząc ze sobą ponad 10-letnie doświadczenie w opracowywaniu produktu i wprowadzaniu na rynek. Obecne stanowisko związane z kompresorami stacjonarnymi zajmuje od sierpnia 2022 roku. Peter Modrow posiada tytuł magistra inżyniera mechanika, uzyskany na politechnice Texas Tech University w Lubbock (stan Texas).
 n INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   48   49   50   51   52