Page 22 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 22

Poradnik
SYSTEMY AUTOMATYKI
Josh Eastburn, Opto 22
Pięć wskazówek na temat
projektowania systemów automatyki
przemysłowej gotowych na przyszłość
Podczas projektowania układów automatyki oraz integracji systemów mogących działać w przyszłości weźmy pod uwagę: oprogramowanie open source, koszty kapitałowe, ewolucję produktów, możliwości oferowane przez wielu dostawców sprzętu i oprogramowania oraz cyberbezpPieczeństwo.
rojektowanie doskonałych produktów z branży auto- matyki i sterowania nie polega tylko na rozwiązywa- niu istniejących problemów szybciej i taniej, niż robią to inni. Chodzi o to, aby produkty te funkcjonowały w przyszłości. Nie róbmy tylko lepszej wersji tej sa-
mej rzeczy. Zorientujmy się, dokąd zmierza przemysł, zapytajmy klientów, dokąd oni chcą zmierzać, a dopiero potem zaprojektuj- my produkt, który może przetrwać w tej przyszłości.
Przyszłość, o której dostarczenie jesteśmy proszeni, jest usie- ciowiona. To usieciowienie oznacza otwartość. Z perspektywy projektowania jest to doskonała sytuacja, ponieważ otwartość przynosi korzyści zarówno projektantom, jak i użytkownikom końcowym produktów.
Pięć mało ryzykownych sposobów na wypróbowanie czegoś nowego przy projektowaniu
Niżej podajemy pięć przykładowych wskazówek, które mogą pomóc projektantom w doborze oraz integracji urządzeń i syste- mów automatyki.
1. Używajmy oprogramowania otwartego (open source). Różni ludzie poświęcili wiele lat na opracowanie oprogra- mowania dla zamkniętych systemów operacyjnych, pod- czas gdy już istnieją dojrzałe rozwiązania typu open source. Otwarte oprogramowanie sprzyja innowacyjności poprzez obniżenie barier wejściowych i dopuszczenie większej licz- by utalentowanych specjalistów. Dzięki mniejszym ogra- niczeniom licencyjnym projektanci mogą wypróbować nowe technologie przy bardzo niskim ryzyku. Stają się również częścią społeczności programistów pracujących nad innymi interesującymi projektami. Projekty te mogą być wykorzystane do stworzenia nowych możliwości dla klientów.
2. Wykorzystujmy możliwość ponoszenia niższych kosztów kapitałowych. Niższe inwestycje z góry zapewniają rów- nież elastyczność w uruchamianiu i odkładaniu rozwoju funkcji w miarę zmiany priorytetów. Jako sprzedawca ni- gdy nie wiesz na pewno, które funkcje będą hitem, więc elastyczność w wypróbowywaniu rzeczy i dostarczaniu no- wych funkcji zwiększa szanse na sukces. Dzięki otwartemu środowisku i dostępnym od ręki komponentom podczas
opracowywania produktu możemy skupić się na wynikach
dla klientów, a nie na ponownym odkrywaniu Ameryki. 3. Projektujmy produkty, które mogą łatwo ewoluować. W miarę ewolucji przemysłu klienci będą poszukiwać roz-
wiązań, które mogą ewoluować.
4. Uwzględniajmy wielu dostawców sprzętu i oprogramo-
wania. Potrzeba otwartości powinna również wpływać na dokonywanie przez projektanta wyborów w sprawach do- tyczących standardów, które są obsługiwane w projektowa- nych lub modernizowanych produktach. W usieciowionej przyszłości nie ma sensu bawić się w piaskownicy zbudo- wanej tylko pod jednego dostawcę.
5. Pamiętajmy o cyberbezpieczeństwie. Połączenia w sieci wymagają również zapewnienia bezpieczeństwa. Produkty gotowe na przyszłość (future-ready) muszą działać w więk- szym obszarze niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to świat, w którym nie każdy aktor jest znaną osobą i w którym ro- śnie zagrożenie cyberatakiem. Na szczęście, nawiązując do poprzedniego punktu, dostępne są standardy bezpieczeń- stwa klasy korporacyjnej typu open source. Dlaczego nie mielibyśmy ich wykorzy-
stać?
Otwartość, elastyczność
i bezpieczeństwo prowadzą do skalowalności. Wielu projektan- tów, użytkowników oraz inte- gratorów systemów automatyki i sterowania ma jeszcze wiele do zrobienia przed stworzeniem prawdziwego Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Wcze- sne wysiłki będą musiały być ciągle skalowane. Czy Wasze wysiłki związane z projektowa- niem produktów będą częścią tworzenia tej przyszłości?
Josh Eastburn jest dyrektorem marketingu technicznego w  rmie Opto 22. 
Więcej
INFORMACJI
SŁOWA KLUCZOWE:
projektowanie automatyki, open source, interoperacyjność
Łatwiejsza ewolucja
w projektowaniu produktu
Interoperacyjność oznacza integrację wielu dostawców
Wymagane jest cyberbezpieczeństwo, zwłaszcza przy zwiększonej liczbie połączeń sieciowych
DO ROZWAŻENIA
Czy podczas projektowania systemów automatyki
i sterowania myślicie przyszłościowo?
20 I kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   20   21   22   23   24