Page 24 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 24
Zarządzanie, strategie, oprogramowanie
MONITORING MASZYN
Bryan Christiansen, Limble CMMS
Cztery strategie wdrażania systemów monitoringu maszyn w przemyśle
W artykule opisujemy ustalanie celów dla systemów monitoringu maszyn, nadawanie priorytetów maszynom w zakładzie, opracowywanie odpowiednich wskaźników wydajności oraz ciągłe ulepszanie systemów monitoringu.
Systemy monitorujące pracę i stan techniczny maszyn zyskują obecnie popularność w różnych gałęziach przemysłu. Z oczywistych przyczyn stanowią one postęp w stosunku do ręcznego zbierania informacji w zakładach i dlatego rmy
przemysłowe przechodzą na tę nową technologię. Często jednak rmy te chcą wdrożyć taki monitoring i uzyskać dzięki temu oszczędności kosztów, ale jednocześnie igno- rują niezbędne działania wstępne, wymagane do wdrożenia takich systemów na maszynach. W wyniku takiego podej- ścia nie uzyskują oczekiwanych korzyści z systemów mo- nitoringu maszyn. Celem tego artykułu jest przedstawienie w ogólnych zarysach strategii, które mogą zostać zaadap- towane w zakładach przemysłowych w celu rozwiązania powszechnie spotykanych problemów z wdrażaniem syste- mów monitorujących maszyny.
1. Ustalenie celów monitorowania maszyn
Nieporozumienie polega na tym, że informacje generowa- ne przez systemy monitorujące działanie i stan techniczny maszyn mogą być mało użyteczne lub nawet w ogóle bezu- żyteczne. Aby uniknąć takiej sytuacji i niepotrzebnej inwe- stycji, musimy koniecznie najpierw określić cel wdrożenia takiego systemu w naszej fabryce, a dopiero potem przejść do jego realizacji. Najlepszym sposobem na to jest zrozu- mienie wykorzystywania danej maszyny oraz jej środowiska operacyjnego.
Nawet średniej wielkości zakład przemysłowy może posiadać od setek do tysięcy elementów wyposażenia o różnej wielkości i stopniu skomplikowania. Podczas gdy każdy pojedynczy sprzęt daje wkład do ogólnej efektywności pracy fabryki, to zainstalowanie czujników systemu monitoringu na każdym urządzeniu czy maszynie jest po prostu finansowo nieopłacalne.
22 I kwartał 2023
Dwie podobne maszyny, pracujące w dwóch różnych środowiskach operacyjnych, mogą mieć różne wymagania co do systemu monitoringu. Weźmy na przykład napędza- ną silnikiem elektrycznym pompę tłoczącą paliwo w łatwo- palnym otoczeniu. Aby uniknąć ryzyka powstania pożaru, konieczne jest monitorowanie temperatury powierzchni tej pompy. Jednak gdy pompa tego samego typu jest wykorzy- stywana w wodociągu miejskim, to zainwestowanie w mo- nitoring temperatury jej powierzchni będzie stratą czasu i pieniędzy, ponieważ nie ma tu środowiska łatwopalnego. W idealnym przypadku cel systemu monitoringu maszyn powinien być bardzo zbieżny z rzeczywistymi oczekiwania- mi od maszyny, na której jest on zainstalowany.
2. Nadanie priorytetów maszynom do zainstalowania systemu monitoringu
Nawet średniej wielkości zakład przemysłowy może posia- dać od setek do tysięcy elementów wyposażenia o różnej wielkości i stopniu skomplikowania. Podczas gdy każdy po- jedynczy sprzęt daje wkład do ogólnej efektywności pracy fabryki, to zainstalowanie czujników systemu monitoringu na każdym urządzeniu czy maszynie jest po prostu nan- sowo nieopłacalne. Jeśli zasoby nansowe i czas w rmie są ograniczone, to sprzętowi musi być nadany priorytet – musi być pogrupowany pod względem jego wpływu na pracę całej fabryki. Podobnie do tego cechy lub parametry, które mają być rejestrowane przez system, także muszą uzyskać priory- tety w zależności od znaczenia danej maszyny dla fabryki.
Na ogół maszyny, które są drogie i w przypadku awarii wymagają długiego czasu przestoju w celu naprawy, są moni- torowane pod względem wielu parametrów. Na przykład wiel- ki kocioł przemysłowy może wymagać monitorowania zarów- no pod względem całego zakresu parametrów, które w pełni obejmują charakterystykę funkcjonalną tego sprzętu, jak i właściwości chemicznych ogrzewanego płynu. Z drugiej zaś strony kotły o małej pojemności, pracujące w niższych tempe- raturach i pod niższym ciśnieniem, mogą mieć łagodniejsze wymagania co do określania ich stanu technicznego i wydaj- ności, czyli mniejszej liczby zainstalowanych czujników.
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl