Page 26 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 26

Firma prezentuje
HEXAGON
Alternatywa dla tradycyjnych metod sposób na podniesienie efektywności
Pracownicy połączeni w sieci informatycznej stali się fundamentem inicjatyw transformacji cyfrowej – ale w wielu przedsiębiorstwach programy szkoleniowe i edukacyjne są w niskim stopniu dostosowane do wspierania tych osób, mówi Peter Wilson, starszy konsultant przemysłowy (Senior Industry Consultant) z działu Asset Lifecycle Intelligence (pomocy i doradztwa technicznego dla klientów) firmy Hexagon.
Zapoznajmy się z informacjami o tym, jak mogą oni lepiej wyko- ny- wać swoją pracę.
W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Microsoft 55% osób pracujących w przemyśle na stanowiskach poza biurem stwier- dziło, że nie przeszło żadnego szkolenia w zakresie technologii i narzędzi potrzebnych do wykonywania swojej pracy. Czy procesy wprowadzania nowego pracownika (onboardingu) i doświadczenia edukacyjnego (learning experience), realizowane w przedsiębior- stwach przemysłowych, uległy głębokiej degradacji?
Wiele przedsiębiorstw przemysłowych napotyka powszechnie występujący problem: ich transformacja cyfrowa wymaga połączo- nych w sieci, upoważnionych pracowników wykonujących swoje za- dania poza biurem (w hali fabrycznej, obiektach i w terenie), ale ich doświadczenie w zakresie uczenia się i onboardingu nie jest nigdzie zgodne z tym celem.
Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji jest bardzo scentralizo- wane i odgórne podejście do zarządzania wiedzą (knowledge ma- nagement) zamiast podejścia opartego na współpracy. Zbyt czę- sto doświadczeni pracownicy w hali fabrycznej czy w terenie wiedzą, jak wykonywać swoją pracę, ale ich wiedza nie znajduje odzwiercie- dle- nia w dokumentacji lub materiałach edukacyjnych: aż 90% wie- dzy operacyjnej zakładu jest przechowywana tylko w głowach jego pra- cowników!
Prowadzi to do częstych problemów: pracownicy muszą się sami uczyć na bieżąco. Podczas zapoznawania się z treścią i proce- durami znajdują tylko częściowe, nieaktualne lub niedokładne infor- macje. Doświadczają również częstych rozbieżności między tym, co jest opisane w materiałach szkoleniowych (praca opisana przez teo- retyków; work as imagined), a tym, co mogą lub powinni zrobić, czy- li rozbieżności pomiędzy teorią a praktyką.
Jakby jeszcze tego było mało, szkolenia są zazwyczaj przepro- wadzane w ograniczonych środowiskach – na laptopie lub w salach konferencyjnych – które są dalekie od środowisk, w których informa- cje te będą wykorzystywane.
Jakie są tego konsekwencje?
Opisana sytuacja ma bezpośredni wpływ na jakość, bezpieczeń stwo, efektywność i wydajność pracowników.
Najczęstsze jej konsekwencje to błędy lub wypadki przy pra- cy. Gdy przyjrzymy się błędom ludzkim w środowiskach przemysło- wych, w 30% przypadków podstawową przyczyną jest brak odpo- wiedniej informacji lub informacji zwrotnej.
Pracownicy tracą również czas i energię na poszukiwanie infor- macji, które nie są łatwo dostępne. 7 na 10 pracowników twierdzi, że korzysta na przykład z Google, aby znaleźć informacje o tym, jak wykonywać swoje zadania.
Trzecim, często pomijanym skutkiem jest rotacja pracowników. Jeśli ludzie pracujący poza biurem nie czują się upoważnieni, wspie- rani lub się nie uczą, to odejdą z firmy. Badanie LinkedIn wykaza- ło, że firmy wysoko oceniane pod względem szkoleń pracowników miały o 53% niższy wskaźnik rotacji pracowników niż ich konkuren- cja.
Jak AcceleratorKMS rozwiązuje ten problem?
Nasza aplikacja webowa AcceleratorKMS została zaprojektowana tak, aby zaspokoić potrzeby pracowników połączonych w sieci, za- pewniając im mobilne, spersonalizowane i oparte na faktycznie wy- konywanej pracy doświadczenie.
Po pierwsze – rozwiązujemy problem przepaści występującej pomiędzy pracą a jej dokumentacją, czyli pomiędzy teorią a prak-
24 I kwartał 2023
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl
   


































































































   24   25   26   27   28