Page 6 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 6

Aktualności
NOWOŚCI
ABB
Raport IFR: Rekordowe inwestycje przemysłu w roboty, Polska w światowej czołówce!
Sprzedaż robotów przemysłowych bije kolejne rekordy. W 2021 r. na całym świecie zainstalowano ponad pół miliona nowych jednostek, donosi Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR). Spory udział miał w tym nasz kraj. Polska zanotowała największą dynamikę wzrostu. Procentowo nowych robotów nad Wisłą przybywa szybciej niż w Chinach.
Przemysł mocno skręcił w stronę automaty- zacji, a teraz dodaje jeszcze gazu. Widać to po rosnącej liczbie nowych robotów prze- mysłowych. Jak wynika z ostatniego raportu IFR, w 2021 roku zainstalowano rekordową liczbę 517 tys. takich urządzeń. To wzrost aż o jedną trzecią (31 proc.) rok do roku. Ubie- głoroczne tempo było także znacznie wyższe niż dotychczasowy rekord z 2018 (22 proc.). Zresztą jeszcze nigdy, od kiedy IFR analizuje globalną sprzedaż na rynku robotów, przy- rost roczny nie był tak wysoki. – Powodów tak dobrego wyniku jest kilka. Pierwszym jest brak rąk do pracy, na który cierpi przemysł pod każdą szerokością geogra czną. Drugim powodem jest powszechność robotów, które przestały być nowością zarezerwowaną dla nielicznych. Dziś instalacja jednostki robo- tycznej jest w zasięgu niemal każdej  rmy produkcyjnej. To właśnie średniej wielkości  rmy rozruszały rynek – wyjaśnia Jakub Stec z biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.
IFR szacuje, że we wszystkich fabrykach świata pracuje 3,5 mln jednostek. Najwięk- szym na świecie rynkiem robotów przemy- słowych jest Azja. Trzy czwarte wszystkich nowych sztuk to zakupy realizowane przez tamtejsze fabryki. Co drugi robot zainstalo-
wany na świecie w 2021 roku tra ł do Chin, czyli największego odbiorcy robotów na świe- cie. Tempo robotyzacji w Chinach wyniosło imponujące 51 proc., ale i tak szybciej robili to Kanadyjczycy (66 proc.), Włosi (65 proc.), Meksykanie (61 proc.) i... Polacy (56 proc.).
Polska na topie
Wysoka dynamika, z jaką polskie  rmy inwe- stowały w roboty przemysłowe sprawiła, że nasz kraj zaliczany jest do grona 15. najwięk- szych rynków robotyki w 2021 roku. W Euro- pie tylko 4 kraje były wyżej notowane: Niemcy, Włochy, Francja i Hiszpania.
W 2021 polskie  rmy kupiły i zainstalo- wały 3 348 nowych robotów. To o 56 proc. wię- cej niż rok wcześniej. Skąd ten nowy rekord? – Przede wszystkim coraz więcej mniejszych  rm przekonało się do robotów przemysłowych i zaczęło ich używać jako normalnego narzę- dzia, które daje wymierne korzyści w krótkim okresie. Firmy z sektora wytwórczego dostrze- gły zalety maszyn, np. elastyczność, którą mo- żemy osiągnąć, możliwość szybkich zmian na linii produkcyjnej czy też customizacji produk- cji, a także łatwość w dostosowywaniu się do zmiennych warunków zamówień. Ta zmiana nastawienia i przyswojenie technologii były kluczowe – tłumaczy Jakub Stec.
To, o czym mówi ekspert, widać w nasyce- niu polskiego przemysłu robotami, które sta- le rośnie. Jednak pomimo wzrostu, nadal jest ono na niskim poziomie 63 robotów na 10 tys. pracowników sektora przemysłu. – Wskaźnik ten będzie rósł, a tegoroczny wynik daje nadzie- ję, że będziemy zmniejszać dystans do bardziej zaawansowanych krajów. Roboty mogą wyko- nywać różne zadania, są one zazwyczaj szybsze i dokładniejsze niż ludzie. To pomaga reduko- wać koszty i zwiększać wydajność. Co więcej, mogą być zaprogramowane do wykonywania złożonych zadań przy minimalnej interwencji człowieka, co zmniejsza koszty pracy – wylicza zalety Jakub Stec.
Jego zdaniem, w Polsce nasz rynek ma duży potencjał do wzrostu, a już w poprzedniej dekadzie rósł w dwucyfrowym tempie (+15 proc. rdr w latach 2016-2021).
Automotive napędza rynek
Motorem napędowym rynku robotów jest branża motoryzacyjna. To w tym segmencie pracuje najwięcej maszyn, głównie przy spa- waniu i zadaniach montażowych. Nasycenie robotami polskiego przemysłu motoryzacyj- nego rosło średnio o 13 proc. rocznie w latach 2016-2021. Jak wynika z raportu IFR, przez 5 lat liczba jednostek niemal podwoiła się i wy-
4 I kwartał 2023
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl


































































































   4   5   6   7   8