Page 7 - Control Engineering Polska I kw. 2023
P. 7
nosi obecnie 247 sztuk na 10 000 pracowników (114 sztuk więcej niż 6 lat temu). Sęk w tym, że to nadal bardzo niska wartość w porównaniu z przemysłem motoryzacyjnym w większości innych krajów. Głównym powodem jest brak nad Wisłą silnej i lokalnej marki motoryza- cyjnej. Dopiero to rozkręca innowacje, czego przykładem są Niemcy i Włosi.
Roboty najczęściej stosowane są w przemy- śle motoryzacyjnym, ale każdy segment sektora wytwórczego z powodzeniem korzysta z osią- gnięć automatyzacji. Przemysł elektroniczny, spożywczy (tak ważny dla Polski), jak rów- nież farmaceutyczny, produkcji metali, gumy i tworzyw sztucznych. – Firmy produkujące żywność i napoje stosują roboty do pakowania i paletyzacji, natomiast rmy farmaceutyczne wykorzystują ich szybkość i precyzję do bardzo dokładnych zadań związanych z pakowaniem jednostkowym tabletek, a w dalszej kolejności do umieszczania blistrów w opakowaniach. W pro- dukcji metali ramiona robotów wykorzystywane są do procesów spawania, natomiast w przemy- śle gumowym i tworzyw sztucznych wyręczają one pracowników zycznych w szybszym i do- kładniejszym przenoszeniu materiałów – tłu- maczy Jakub Stec.
Nad Wisłą widać skokowy wzrost popytu ze strony przemysłu metalowego i maszynowe- go, który w minionym roku był większy o 91 proc. W tym sektorze nasycenie robotami wy- niosło aż 503 jednostki na 10 tys. pracowników. W przemyśle tworzyw sztucznych i produktów chemicznych zainstalowano 376 jednostek (+7 proc.). Segment środków chemicznych, farma- ceutyków i kosmetyków wzrósł o 55 proc., do 85 jednostek. Tylko w przypadku producentów
tworzyw sztucznych i gumowych nie odnoto- wano większych zmian, inwestycje pozostały na poziomie wcześniejszym.
Polska otwarta na roboty
Ekspert ABB wspomniał już, że nasz rynek jest przyszłościowy. Podobnego zdania są autorzy raportu. IFR pisze, że „polska gospodarka kwi- tła przez wiele lat przed pandemią”, a w 2021 r. powróciła na dawną ścieżkę. Jest wielce praw- dopodobne, że uda nam się utrzymać tem- po automatyzacji, m.in. ze względu na coraz wyższe koszty zatrudnienia, a także z potrzeby wykształcenia w organizacji większej elastycz- ności, która jest pokłosiem nadal obecnych problemów w łańcuchu dostaw.
Co ciekawe, polski rynek robotów napę- dzać będzie przemysł metalowy, ocenia IFR. Powodów jest kilka. Przede wszystkim to wła- śnie w tym segmencie nastroje są najlepsze, a rąk do pracy jest jak na lekarstwo. Branża cierpi z powodu braku wykwali kowanych pracowników, co w rezultacie będzie mobili- zowało ją do automatyzacji. To przełoży się na popyt, który ma rosnąć w dwucyfrowym tem- pie w ciągu najbliższych kilku lat, zapowiada IFR, jednocześnie zaznaczając, że 2022 r. może przynieść chwilowo niższy wynik. Jednak bę- dzie to jak złapanie oddechu przed kolejnym skokiem. – Roboty przemysłowe stały się inte- gralnymi elementami linii produkcyjnych na ca- łym świecie. Zapewniają one rmom niezawod- ne źródło siły roboczej, która może pracować bez przerw i często nie wymaga duże poziomu nadzoru. A to w dobie rosnących kosztów pracy kluczowa zaleta – podsumowuje Stec.
Aktualności
NOWOŚCI
#APS2023
– 18 kwietnia we Wrocławiu
Tegoroczna edycja spotkania fachowców związanych zawodowo z procesami produkcyjnymi odbędzie się 18 kwietnia
w Kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu.
Platforma Automotive Production Support od blisko 10 lat gromadzi pracowników, me- nedżerów i specjalistów rm produkcyjnych branż: automotive, AGD, metalowej, lotni- czej, szynowej, producentów baterii, urzą- dzeń, części maszyn i linii produkcyjnych, konstrukcji, instalacji.
Głównym założeniem projektu jest pre- zentacja nowoczesnych technologii, narzędzi oraz usług przyczyniających się do budowa- nia konkurencyjności przedsiębiorstw pro- dukcyjnych. Uczestnicy oprócz możliwości konsultacji otrzymują pełne wsparcie w za- kresie analizy procesów, doboru, lepszego zrozumienia oraz potencjalnego wdrożenia narzędzi.
Po raz drugi wydarzeniu towarzyszyć bę- dzie osobna sesja wykładów oraz strefa tech- nologii wspierających procesy produkcyjne w rmach produkujących baterie, systemy zasilania oraz magazynowania energii – Bat- tery Production Support! W tym roku pod patronatem merytorycznym Polskiego Sto- warzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).
Strona wydarzenia: https://production-support.pl/
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl
I kwartał 2023 5