Page 57 - MAKSİMUM BİZ | NİSAN 2021
P. 57

 İkram olarak Almanya’da denemeye fırsat bulamadığım pretzel de geldi. Bolca fotoğraf çekip manzaranın tadını çıkardıktan sonra yağmur atıştırmaya başlayınca kalktık ve merkeze indik.
Ferforjeli tabelalar
Domplatz’a çok yakın olan Residenzplatz ve Kapitelplatz’da da
bir tur attıktan sonra, Salzburg’un alışveriş caddesi olan Getreidegasse’de yürüyüş yapıp mağazalara girip
çıktık. Caddenin en önemli özelliği, mağazaların tabelalarının eski dönemlerdeki gibi ferforjeli olması. Bu cadde üzerinde Mozart’ın doğduğu ev, Mozart Geburthaus, bulunuyor. Şehrin en önemli simgesi Mozart, Salzburg’un meşhur çikolatalarına da ismini vermiş. Ben de böyle şeylere bayıldığım
için bir sürü Mozart çikolatası aldım
Schnitzel yemeden dönemezdim
Avusturya’ya gelmişken Schnitzel yemeden dönemezdim. Salzburg yeme içme rehberlerinde gördüğüm Zwettler’s yakınlarda olunca rotamızı oraya çevirdik. Schnitzel gerçekten çok farklıydı ve enfesti... Porsiyonu çok büyüktü, dışı çıtır içi yumuşaktı ve yanında servis edilen patates salatası çok lezzetliydi. Dünyaca ünlü bir yemeği daha anavatanında yemenin mutluluğu ile Salzburg’dan ayrıldık.
Manzaraya doyduk
Almanya’ya dönüş yolunda yine
güzel manzaralara doyduk. Chiemsee Gölü’nde mola verdik, sonrasında şiddetli bir yağmur başladı... Salzburg, civardaki illerle birleştirilip bir road trip rotasına mutlaka dahil edilmesi gereken şehirlerden.
     kendime ve sevdiklerime. Altstadt’ı büyük ölçüde arşınladıktan sonra nehrin diğer kısmına geçtik ve Mirabellgarten’e gittik. Tarihi bir sarayı çevreleyen bu geniş bahçede uzun uzun yürüdük, sandviçlerimizi yedik ve yeşilliğin tadını çıkardık. Mirabellgarten, Salzburg’daki favorim oldu.
Salzburg’daki favorim
Salzburg küçük bir şehir ve bizim rotamız temel turistik öğeleri içeriyordu. Şehrin daha keşfedilmemiş sokaklarını da turlamak isterdim ama vaktimiz kısıtlıydı ve seyahatlerimin önemli bir parçası da güzel mekânlar keşfetmek. Bu amaç doğrultusunda önce Kaffee Alchemie’ye gittik. Nehrin kenarında konumlanmış
bu butik kahvecide, dışarıdaki küçük masalara 4 kişi sığamadığımız için içeride oturmak zorunda kaldık. Lezzetli bir cappuccino içtim.
  maksimumbiz 55   55   56   57   58   59