Page 56 - MAKSİMUM BİZ | NİSAN 2021
P. 56

 KEŞIF
Salzburg: Mozart ve Schnitzel Odaklı Bir Gün
  Eliçe KILIÇ
Oto Sigortaları Müdürlüğü
https://elicetravels.com @postcardsfrom.italy
Bavyera sabahında gözümü açar açmaz gördüğüm, çatı katındaki odamın penceresinden gözüken yeşilliklerin tüm gece yağan yağmurla ıslanmış olduğuydu. Hava ılıktı ve toprak kokusu hakimdi, saat henüz 06:30 iken, Oberammergau sokaklarında yürüyüşteydim. Sokaklarda gördüğüm tek tük insanlarla ‘Guten Morgen’leştikten sonra Bäckerei Aurhammer’den dev bir Alman ekmeği ile cappuccino aldım. Evde ailecek kahvaltı yaptıktan sonra Oberammergau’ya 190 km uzaklıktaki Salzburg şehrine doğru yola çıktık.
  Günübirlik ülke değiştirip Avusturya havası almak, schnitzel yiyip Mozart çikolatası stoklamak ve yeni bir
şehir keşfetmek fikri beni fazlasıyla heyecanladırmıştı. Yol boyu kusursuz doğa manzaralarının sonunda Salzburg’a vardık ve arabayı merkezde bulduğumuz bir park yerine bıraktık. Şehri ikiye ayıran Salzach Nehri’nin Altstadt bölgesinde gezmeye başladık. Domstadt’ta dolanıp, Salzburg Kathedrali’ni gördükten sonra füniküler ile Hohensalzburg Kalesi’ne çıktık. Kalenin içine girmek ücretsizdi.
Savaş koleksiyonunu gezerken beni gülümseten bir söze rastladım.
‘I consider the regions of Salzburg, Naples and Constantinople to be the most beautiful on earth.’
Şehirlere tepeden bakmak
Şehirlere tepeden bakmak gezilerimin olmazsa olmazıdır, kaleye çıkmışken Salzburg manzarasının tadını çıkarırken bir şeyler içmemek olmazdı. Panorama Restaurant, kaledeki
tek alternatifimizdi ve böyle yerleri genelde tercih etmememe rağmen başka bir alternatifimiz yoktu. Neyse ki güzel bir masaya oturduk. Apfel Strudel ve içecek bir şeyler söyledik.
 54 maksimumbiz

   54   55   56   57   58