Page 37 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2015
P. 37

 4SUNUMDAN 5BAŞARINIZI ÖNCE HAYAL EDİN PRATİK
YAPIN
   “Eğer ağaca tırmanmak istiyorsanız, yıldızlara ulaşmaya niyet edin ki başarasınız.”
Ne kadar başarılı bir sunum yaptığınızı hayal etmek ilk başta gereksiz
ve saçma bir öneri gibi gözükse
de psikolojik olarak sizi sunuma hazırlar. Başarmanın en büyük motivasyonlarından biri o başarıyı hayal etmektir. Başarınızı hayal etmek sizi psikolojik olarak hazırlayacağı gibi aynı zamanda moralinizi de farkedilir ölçüde yükseltecektir.
  6SUNUM ORTAMINI ÖNCEDEN KONTROL EDİN
Sunum yapacağınız alanın teknik detaylarına hakim olmak sizi sunum sırasında başınıza gelebilecek aksiliklerden
korur. Önceden kurulumunu yapacağınız bilgisayarınız, ses sistemi ve mikrofon gibi detaylar ufak gibi görünse de bir aksilik olduğunda size fazlasıyla zaman kaybettirecektir. Bu yüzden sunumunuzdan önce mutlaka ortamı kontrol edin ve sunumu yapacağınız yerde de provanızı yapın.
     Önceden pratik yapmanız hem heyecanınızı yenmenize hem de daha hazırlıklı olmanıza yardımcı olur. Kendinizi sunum yaptığınız yerde hayal etmek, hareketlerinizi ve sözlerinizi düşünmek sunum anında size büyük rahatlık sağlayacaktır. Sunumunuzun üstünden birkaç defa geçmek sunumunuzda olan eksiklikleri
de görmenize yardımcı olur.
Eğer tam anlamıyla sunumda nasıl gözüktüğünüzü merak ediyorsanız provanızın ses kaydını ya da video kaydını alabilirsiniz. Böylece dışarıdan bir göz olarak performansınızı görme şansınız olur.
   maksimumbiz | 35
 

   35   36   37   38   39