Page 38 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2015
P. 38

 İş Hayatı
 7SUNUMA GEÇİŞİ DOĞRU TASARLAYIN
8KILIK VE KIYAFET SEÇİMİNE ÖZEN GÖSTERİN
Sunumunuz ne kadar harika olursa olsun dış görünümünüz yeterince
iyi değilse dinleyiciler sizi ciddiye almayacaktır. Görsel dünyanın ön planda olduğu günümüzde kıyafetiniz sizi bir adım öne taşıyacak çok önemli bir detay. Kıyafet seçiminizde sade ama şık olmak sizi ciddi gösterecek ve bütün ilginin üstünüzde olmasını sağlayacaktır. Eğer fazla abartılı kıyafetler ve renkler seçerseniz dinleyicilerin dikkati dağılabilir. Her ne kadar odak noktasının siz olmasını istiyor olsak da insanların sunum yerine sizin kıyafetlerinizi incelemesini istemiyoruz. Tüm bunları yanı sıra, kendinizi şık ve güzel görmek sizi de motive edecektir.
İlk izlenimin dinleyicileriniz üstüne büyük bir etkisi olduğunu unutmayın.
   9SUNUMUNUZU HİKAYELEŞTİRİN
İnsanoğlu hikaye dinlemeyi
sever. Bu yüzden ders anlatır gibi sunum yapmak yerine konunuzu hikayeleştirmek iyi bir sunum yapmanın en önemli şartlarından biridir. Sunumunuz bittiğinde dinleyicilerinizin dünyayı farklı görmesini veya anlattıklarınız üstüne düşünmesini istiyorsanız onlara bir hikaye vermelisiniz. Vereceğiniz hikayeye kişisel deneyimlerinizi katmak samimi bir şekilde görüşünüzü bildirmek ve hikayenin kahramanı olduğunuzu izleyiciye göstermek onların da sunumla kendini özdeşleştirmesini sağlar. Eğer fazlaca teknik detaylara girer, konuyu en iyi
siz biliyormuş gibi davranır ve dinleyicilerinizi görmezden gelirseniz kısa sürede onları kaybedersiniz.
     Sunuma başlamadan önce eğer dinleyiciler sizi tanımıyorsa kısaca kendinizi tanıtmak ile
işe başlayabilirsiniz. Böylece ilk heyecanınızı da yenmiş olursunuz. Daha sonra konunun özeti ve kısaca nelerden bahsedeceğiniz ile ilgili bir giriş yapmak hem dinleyicilerin beklentilerini karşılar hem de konuyla ilgili fikir sahibi olmalarını sağlar.
       36 | maksimumbiz
 

   36   37   38   39   40