Page 47 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2015
P. 47

         nin vazgeçilmez iki lezzeti.
GÖRMEDEN
GELMEYIN
Eğer Peru’dan karayoluyla
Ekvador’a gidiyorsanız ilk adımınız sahil şeridi olmalı. Okyanus şeridinde sahil bo- yunca uzanan çok sayıda plaj var... Uçsuz bucaksız denizin rüzgârla buluştuğu sa- hillerinin büyüleyici güzelliği karşısında etkilenmemeniz mümkün değil. Plajların tüm bu güzelliğinin yanı sıra etkileyici bir diğer özelliği de sörf yapmak için mükemmel koşullara sahip olması.
Gezip görmeniz gereken yerlerin ba- şında özellikle haftasonları dolup taşan tam bir parti yeri olan Montanita var. Puerto Lopez’de ve çevre adalarda ise daha sakin bir tatil geçirmek isteyenleri bambaşka bir doğa güzelliği bekliyor. Balinalar ve çeşitli hayvanları doğal yaşamlarında görebilme fırsatına sahip oluyorsunuz.
Baños ise ülkenin adrenalin başken-
ti olarak adlandırılıyor. Eğlencenin Ekvador’daki başkenti olan Baños’ta canyoning’ten rafting’e çok sayıda heye-
canlı ve eğlenceli seçenek sizleri bekliyor. Ve tabii ki şehre adını veren banyolar
da turistlerin gözdesi konumunda... Aktiviteler sonrası tüm yorgunluğunuzu şifalı sular eşliğinde unutmak için tercih edebileceğiniz alanlar da tüm güzelliği ile size eşlik ediyor.
Quito’ya geçmeden yol üzerinde Quilotoa Loop adında mola verip birkaç gün geçirebileceğiniz bir doğa harikası bulu- nuyor. Dev bir krater gölü olan bölgenin etrafında yürüyüşler düzenleniyor ve yorulduğunuz zamanlarda ya da sıcaklar- dan bunalırsanız da yemyeşil gölün buz gibi suları sizleri rahatlatmayı bekliyor. Vücudunuz yüksek rakıma alışıksa 5900 metrelik Cotopaxi Yanardağı’na yapıla- cak 2 günlük tırmanışlara katılabilirsiniz.
Farklı bir şeyler denemek istiyorsanız da dağ bisikletiyle ana kamptan aşağı tam gaz inilen aktivitelerden biri doyurucu olacaktır. Quito’nun tarihi merkezi de diğer pek çok yeri gibi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini almış durumda. Buradan 45 dakikalık bir yolculukla meşhur ekvator çizgisinin geçtiği Mital del Mundo anıtını da ziyaret edebilirsi- niz.
EKVADOR’DA ALIŞVERIŞ KEYFI
Eğer ülkeden ayrılmadan alışveriş yapıp, yerel kıyafetler ve hediyelikler almak istiyorsanız başkente 2 saat uzaklıktaki, en canlı günlerini Cumartesi günü yaşa- yan Otovalo Pazarı aradığınız her şeyi bulabileceğiniz zengin çeşitler sunuyor.
maksimumbiz | 45
    45   46   47   48   49