Page 49 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2015
P. 49

  Yazın bitimiyle güneş ışınla- da bazı etkilere sebep olabilir.
rından daha az yararlanan vücudumuzda fiziksel stres, sıcak havalara göre
daha fazla olur. Cilt soğuğa bağlı olarak kurur ve bütünlüğü kolayca bozulan vücudun alerjik reaksiyon- lar göstermesi olası hale gelir. Yazdan kalan hafif tüketim alış- kanlıkları kendini ağır ve sağlıksız besinlere bırakır, hareketsizlik artar ve metabolizma bu değişimden olumsuz etkilenir. Bütün bu fiziksel değişimden kişinin ruhsal yapısı da etkilenir.
Güneşin ve ısının insana mutluluk verdiği bir gerçek. O nedenle son- baharın gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başladığında mutluluk yerini depresyona bırakabilir. Ka- dınların psikolojik ve hormonal açı- dan bu dönemden erkeklere oranla daha fazla etkilenmesi de olasıdır. Mevsim değişikliği ve yazın bitişin- den kaynaklanan tüm bu olumsuz etkileri atlatmak ise o kadar zor değil. İşte ruhsal çöküntü yaşamayı önlemek ve vücut direncinizi artır- mak için yapmanız gerekenler...
HER ŞEYIN BAŞI IYI
BIR KAHVALTI
Sağlıklı bir kahvaltı güne sağlıklı bir başlangıç yapmanızı sağlar. Evden
 çıkmadan önce mutlaka kahvaltınızı yapın. Aksi halde sinirleriniz dış etkenlerden çok hızlı bir şekilde et- kilenir ve bu durum da gün boyunca gergin olmanıza neden olur. Güzel bir kahvaltı size hem enerji verir hem de metabolizmanın çalışma- sına yardımcı olacağından daha hareketli olmanızı sağlar.
YORGUNLUĞUN ILACI SPOR
Yazın yorgunluğunu daha üzeri- mizden atamadan gelen mevsim değişikliği anatomik yapımızda
Sonbahar doğanın da dinlenmeye başladığı bir mevsim olduğundan spor yapmak bünyeye iyi gelebilir. Bu dönemde yorgunluk, halsizlik ve depresyon şikâyetleri olan kişilerde konsantrasyonu artırıcı, motivasyo- nu güçlendirici spor faaliyetlerine ve hobilere önem verilmesi büyük fayda sağlar. Sporu hayatınızda bir alışkanlık haline getirin. Haftanın üç günü spor yaparak hem sağlığınızı koruyup hem de enerjinizi daima yüksek tutarak, kendinizi zinde hissedebilirsiniz. Spor hem duygu yoğunluğunuza hem de fiziksel yorgunluğun üzerinizde bıraktığı olumsuz etkilere karşı sizi koruya- cak, her zaman daha dinç olmanızı sağlayacaktır.
UYKU
Düzenli uyku dikkat etmeniz gereken konuların başında gelir. Düzensiz uyuduğunuz ve uykusuz kaldığınız her gecenin ertesi günü kendinizi yorgun hissetmenize ne- den olur. İşlerinizden verim almanız zorlaşır. İdeal uyku süresi değiş- mekle birlikte ortalama yedi saatlik uyku, bağışıklık sisteminiz için mut- laka gereklidir. Günün yorgunluğu- nu ve mevsim değişikliğini üzeriniz- den atmak için, her şeyin başında sağlıklı bir yaşam için düzenli uyku birincil hedefiniz olmalı.
BESLENMENIZE DIKKAT
Sonbahar ve kış aylarında yaza
göre dışarıda geçirilen süre daha
az olduğu için, yediğiniz besinleri hazmetmeniz zorlaşır. Vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiya- cını karşılayacak şekilde doğru bir beslenme programı uygulayın. C vitamini, D vitamini, E vitamini ve çinko gibi vitamin ve mineralleri, doktorunuza danışarak kullanabilir- siniz. Ayrıca günde en az 2-2,5 litre su tüketmeyi unutmayın. Yoğurt ve kefir gibi besinlerin, içerdiği probi- yotikler sayesinde bağırsak florasını güçlendirdiğini, başta ishaller ve
 maksimumbiz | 47
 
   47   48   49   50   51