Page 48 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2018
P. 48

 KEŞİF
Et ve deniz mahsulleri konusunda iddialı olan Güney Afrika mutfağını denemek için şehrin liman bölgesi olarak geçen 'Waterfront' bölgesi isteğinize fazlasıyla cevap verecektir.
    46 MAKSİMUMBİZ
1488’de Portekizli kaşif Bartelemeu Dias tarafından keşfedilen Cape Town, sırasıyla Boerler ve İngilizlerin eline
geçti. Cape Town, 1652’de Güney Afrika’da kurulan ilk Avrupa yerleşimi oldu. Güney Af- rika Birliği kurulduktan sonra ülkenin yasama başkenti seçilen Cape Town, 1945’ten sonra ırkçı Apartheid rejimi ile beyaz olmayanların tüm haklarını kısıtladı. 1990’da ırk ayrımcılığı bittikten sonra beyaz olmayanlar daha çok topluma çıktı ve resmi görevlere girdi.
Cape Town’da şehrin bir bölümü çağdaş gökdelenlerle doluyken; diğer kesimleri gecekondu mahallelerinden oluşuyor. Ayrı- ca Fransız göçmenlerin kurduğu birbirinden güzel kasabalar ve bağ evleri de dikkat çekiyor. Tüm duyguları kışkırtan Cape Town, ferahlatıcı sonbahar rüzgarları, doğa harikası Masa Dağı, parlak ışıklar saçan gökdelenleri, limandaki lüks otelleri, sanat galerileri ve her çeşit deniz ürünleriyle misafirlerini ağırlıyor. Kentin yakın çevresinde ‘kaya tırmanışından’, ‘kafesle büyük beyaz köpekbalığı dalışına’, ‘yaban hayatı gözlemi’ safarisine kadar her türlü macera etkinliğine fırsat veren Cape Town’da birbirinden güzel kasabalar da gezginlerden tam not alıyor.
Masa Dağı
Cape Town'a geldiğiniz andan itibaren, neredeyse bütün fotoğraflarınızda fon olarak göreceğiniz 'Table Mountain' (Masa Dağı) ilk görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. 360 derece dönen bir mekanizmaya sahip   46   47   48   49   50