Page 3 - MAKSİMUM BİZ | ARALIK 2014
P. 3

Sevgili Anadolu Sigortalılar,
Şirketimiz, sene başında yakaladığı olumlu prim üretim artış performansını üçüncü çeyrek itibarıyla başarı ile devam ettiriyor. Türkiye Sigorta Birliği tarafından açıklanan sonuçlara göre, Anadolu Sigorta, 2014 yılının ilk çeyreği ve ilk yarısından sonra, 9 aylık rakamlarda da prim üretiminde lider oldu. Prim üretiminde ilk kez 2 milyon eşiği ağustos ayında geçilirken, 9 aylık sonuçlara göre 2.217.742.762 liralık seviyeye ulaştı. Pazar payımız genel toplamda yüzde 11,68 olurken, prim üretiminin nominal artış oranı yüzde 15,50 olarak gerçekleşti.
Anadolu Sigorta, toplam üretimin haricinde kara araçları, hava araçları, su araçları, nakliyat, hava araçları sorumluluk ve genel sorumluluk branşlarında da prim üretimi ile ilk sırada yer aldı.
Anadolu Sigorta’nın geçen yılın aynı dönemine göre, geçtiğimiz 9 ay içerisinde yüzdesel bazda en fazla prim üretim artışı gösteren branşı, yüzde 71,9 artış ile kaza oldu. Onu sırasıyla yüzde 50,1 ile kredi ve yüzde 45 ile hava araçları branşları takip etti. Bu noktada yüksek hacimli kara araçları sorumluluk branşındaki artışın yüzde 26,2 olduğuna dikkat çekmek isterim.
Kârlılık cephesinde geçen yıl yakaladığımız artı trendi bu yıl da artırarak sürdürüyoruz. Dokuz aylık verilere göre Şirketimiz 94 milyon lira teknik kâr , 71 milyon lira da brüt kâra sahip. Hem kârlılık hem de prim üretimi gibi iki önemli alanda, paralel alınan başarılı sonuçlar, sektördeki pozisyonumuzu kuvvetlendiriyor.
Buna karşın sektörel bazda ilk 9 ayda hayat dışı prim üretiminde reel anlamda durma diyebileceğimiz bir nokta görmekteyiz. Reel artış bu dönemde yalnızca yüzde 0,10 olurken, hayat branşları da hesaplamaya dâhil olduğunda, oran eksi yüzde 2,32’ye düşmekte. Tek başına hayat branşı ilk 9 ayda reel olarak yüzde 16.52 oranında küçüldü.
Her ne kadar Anadolu Sigorta hayat branşında faaliyet göstermiyor ve hayat dışı branşın hacmi çok daha yüksek olsa da bu branştaki dikkat çekici küçülme, sektörümüzün genel görünümü ve geleceğe yönelik büyüme hedefleri açısından dikkatle not alınması gereken bir sürece işaret ediyor. Ayrıca fiyatlarda çok fazla oynama yapılmamasına rağmen bazı hayat dışı branşlarda yaşanan küçülme de, poliçe adetlerinde azalma anlamına gelmekte.
Anadolu Sigorta olarak yılın altıncı ayından itibaren trafik sigortası branşında tedbirlerimizi alarak ilerledik. Kontrollü fiyatlamanın şirketlerin geleceğe yönelik hesaplarında çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü kontrolsüz fiyatlandırma yapıldığında özellikle zarar eden branşlarda, daha da fazla zarar ediliyor, bir nevi zarar katlanıyor.
Son sektörel göstergeler, genel olarak ekonomideki bazı sinyaller de dikkate alındığında, bizlere gelecek ayların daha zorlu geçeceği yönünde ikazda bulunmakta. Şirketimiz 2014 senesi içerisinde takdir edilmesi gereken bir performans sergiledi. İnancım ve beklentim şirketimizin bu performansının güçlenerek devam etmesi yönündedir.
Bu noktada şirketimizin bir süreden beri devam ettirdiği değişim programlarının bizlere rekabet avantajı kattığı aşikârdır. Anadolu Sigorta, birçok farklı ancak birbiriyle entegre alanda çok sayıda projeyi başarı ile idare etti. Hâlihazırda bunların meyvelerini toplamaya başladık. Kendi kendini destekleyen bu süreç ileriki dönemlerde de hız kesmeden devam edecektir.
Değerli AnADolu SigortAlılAr,
Aralık ayında şirketimizin Kavacık’taki yeni Genel Müdürlük binasına taşınmasının birinci senesini de kutluyoruz. Kanaatim, taşınma ve sonrasındaki sürecin başarı ile yerine getirildiği yönünde. Bu deneyim bize, Anadolu Sigortalı olarak kendi potansiyelimiz ile neler başarabileceğimizi de bir kez daha göstermiş oldu.
Hepinize güzel günler ve başarılar dilerim.
Musa Ülken genel Müdür
yönetimden
   maksimumbiz | 01
  Şirketimiz 2014 senesi içerisinde takdir edilmesi gereken bir performans sergiledi. inancım ve beklentim şirketimizin bu performansının güçlenerek devam etmesi yönündedir.


   1   2   3   4   5