Page 49 - MAKSİMUM BİZ | ARALIK 2014
P. 49

 i
Yunanistan iki durak
bir önceki sayımızda sizlere üç güzel yunan adasını tanıtmıştık; santorini, mykonos ve paros. bu sayımızda ise elif banu kocaoğlu HAlKıDıKı ve THASSOS’u anlattı.
    Son birkaç yıldır yaz aylarında bir Yu- nan Adaları furyasıdır sürüp gidiyor. Türkiye’de aynı yerlere gitmekten sıkılan, güneyin ve Ege sahillerinin
yoğunluğundan kaçmak isteyen tatil severler, hem kültür hem de mesafe olarak ülkemize çok yakın olan Yunan Adalarını tercih ediyor. Yunan Adalarına giden herkes son derece memnun dönüyor, tekrar gitmeyi planlıyor. Diğer yandan gidenlerin aklına, “Komşu kıyılar olmasına rağmen neden bizde böyle değil?” sorusu takılıyor.
Adaları farklı kılan nedir diye soracak olursa- nız, öncelikle doğal güzelliklerini korumak an- lamında ülkemize göre daha iyi bir noktadalar. Adalar olabildiğince doğal haliyle korunmuş, betonlaşmaya izin verilmemiş. Bizde doğal güzelliği olan yerler imara açılıp turistik te- sisler, beş yıldızlı oteller, ücretsiz girilemeyen “beach”lerle doldurulurken, adalarda daha mütevazı bir turizm anlayışı görüyorsunuz. Tek tük lüks otellerin yanında küçük oteller ve pansiyonlar ağırlıkta. Çoğu aile işletmesi. Bu nedenle daha esnafça bir yaklaşımları var. Adaların bir diğer güzel yanı ise sahillerin
Kaldığınız otellerde, yemek yediğiniz resto- ranlarda herhangi bir dayatma ve ısrar gör- müyorsunuz. Servis anlayışları bizdeki “Ne yaptırayım abime?” tarzından oldukça uzak. Başınızda bekleyen garsonlar yok. “Yemek yemiyorsanız masayı işgal etmeyin” muamele- si görmüyorsunuz.
Gelen turiste en kısa sürede maksimum sevi- yede harcama yaptırma gibi bir kaygıları yok. Tatil anlayışlarının hayatlarının bir parçası olduğu hissine kapılıyorsunuz. Yunanistan’da yaşayan halk içinde bulundukları krizden ol- dukça şikâyetçi olmasına rağmen turizmi kısa yoldan zengin olma kapısı olarak görmüyor. Umarım bu uzun süre değişmez.
Sade ve hesaplı bir tatil isteyenler için Yunan Adaları gerçekten cennet. Deniz ürünleri ol- dukça zengin ve porsiyonlarının bizdekilerin iki katı olduğunu söyleyebilirim. Yunan mut- fağındaki birçok yemek bizim mutfağımızda da var. Bu nedenle yabancılık çekmiyorsunuz. Bütçe olarak da sizi üzmüyor. Deniz ürünle- rinin bol ve uygun fiyatlı olması biraz fazla tüketmenize neden olabilir, dikkat edin. Yunan Adalarının tek dezavantajı şu; vize almanız gerekiyor. Özel araçla seyahat etmeyi tercih edenler içinse iyi bir haber var. Ulus- lararası ehliyet alma zorunluluğu kalkıyor. 1 Ocak 2015 itibarıyla değişecek ehliyetlerle birlikte, Türk ehliyetleri artık Yunanistan’da da geçerli olacak.
Bir önceki sayımızda sizlere üç güzel Yunan adasını tanıtmıştık; Santorini, Mykonos ve Paros. Bu sayımızda da Halkidiki ve Thassos’u tanıtmak istiyoruz.
maksimumbiz | 47
s ve kasabaların çok temiz olması. Denizlerini daha iyi koruyorlar. Bizde hala yere çöpe atma
konusunda kamu spotları ile eğitim verilir- ken, adalardaki temizlik ister istemez dikkat çekiyor.
Adalara genelde yakın çevreden turizm akını var. Ancak kesinlikle kalabalık değil. Ya da kalabalık sizi yormuyor. İnsanların bakışların- dan ve davranışlarından rahatsız olmuyorsu- nuz.
 k o
   47   48   49   50   51