Page 55 - MAKSİMUM BİZ | ARALIK 2014
P. 55

   ABAnT’TA göl KEYFİ
Hem kışın ve karın keyfini çıkarmak hem de doğayla baş başa, sessiz sakin bir tatil geçirmek için Abant’tan iyi bir tercih olamaz. Tertemiz havası ve doğal güzellikleriyle büyük kentlerin kargaşasından ve gürültüsünden alabil- diğine uzak bir cennet, Abant gölü... Her mevsim insana ayrı bir tat veren Abant, nisan ayından itibaren yeşilinin üzerine beyazlarını giyiyor ve dingin doğasıyla pastoral bir kış manzarası çiziyor. Çevresi çam, köknar ve kayın ormanlarıyla kaplı gölü keşfetmek için pek çok alternatif var. Göl çevresindeki yedi kilometrelik parkurda yapılan fayton turuyla hem göl manzarasının hem de kuş sesleri
eşliğinde ormanın tadını çıkarmak mümkün. Yollar buz tuttuğunda gölün çevresi atların çektiği kızaklarla gezi- lebiliyor. Gölün çevresinde yürüyüş yapmanın keyfi de bambaşka. Göl çevresiyle yetinmeyip daha sıkı bir yürü- yüş yapmak isteyenler Abant civarındaki yaylaları keşfe çıkabilir. Üstelik bu yürüyüşün sonunda göl manzarasını kuşbakışı seyretmek insana tüm yorgunluğunu unuttu- ruyor. Doğayla baş başa bir gün geçirdikten sonra biraz da alışveriş yapmak isteyenler gölün girişinde köylülerin kurduğu pazardan yöreye özgü tarhana, erişte, peynir, tereyağı, çam balı ve çeşit çeşit meyve satın alabilir.
   KAYAğın YEnİ MErKEZİ: pAlAnDöKEn
Sisli zirveleri, doğal kayak pistleri ve uzun kar sezonuyla son yıllarda kış turizminin gözdesi haline gelen Palandöken, Erzurum kent merkezine sadece dört kilometre uzaklıkta. Bölgede hem karla kaplı muhteşem manzaraların hem de Erzurum’un tarihi ve doğal güzelliklerinin tadını aynı anda çıkarmak mümkün. Tarihi Hititlere kadar uzanan Erzurum’da Çifte Minareli Medrese, Erzurum Kalesi, Ulu Cami ve Gümüşlü Kümbet gibi tarihi eserleri gezip, şehrin özgün yemek kültürünü keşfedebilirsiniz. Bu soğuk ilin sıcak insanlarıyla sohbet etmek insanın içini ısıtmaya yetiyor. Geceleri, özellikle sis çöktüğünde Palandöken’inkarlakaplızirveleri şehirdenbakan- lara apayrı bir görsel şölen sunuyor. İdeal toz karı ve zorlu parkurlarıyla kayak severlerin gözdesi olan Palandöken, yılın yedi ayı karla kaplı, dünyanın en uzun ve dik kayak pistlerinden birine sahip.
   maksimumbiz | 53
 
   53   54   55   56   57