Page 57 - MAKSİMUM BİZ | ARALIK 2014
P. 57

 Kış geceleri için beslenme önerileri
soğuyan havalarla birlikte metabolizmamız da değişiyor. kış aylarında kendini koruma altına alan vücudumuz, daha az enerji harcıyor ve yağ dokusunu koruyor. bu durum beslenme tercihlerimize yağlı ve şekerli besinlere eğilim şeklinde yansıyor. tüm bu unsurların üzerine uzun ve hareketsiz kış geceleri de eklenince sonuç sağlıksız bir kilo artışı... oysa daha dikkatli beslenerek hem sağlıklı kalmak hem de kilo almamak mümkün.
  Genellikle yaz aylarında dikkat edilmeye başlanan kilo kontrolü, kış mevsiminde yerini ihmalkârlığa bırakıyor. Kış aylarında kilo alınma-
sının sebebi ise soğuyan havalarla birlikte değişen metabolizmamız ve gündelik alış- kanlıklarımızla ilgili. Kışın, metabolizmamız kendini koruma altına almak için daha az enerji harcıyor ve yağ dokusunu koruyor. Metabolizmanın enerji ve yağ ihtiyacı bes- lenme tercihlerimize de yansıyor. Soğuğun kendini iyice hissettirdiği kış günlerinde genellikle yağlı ve şekerli besinlere eğilim gösteriyoruz. Bu nedenle sürekli yeme hissi, özellikle de basit karbonhidrat içeren tatlı, şekerli, hamur işi gıdalara yönelim artıyor. Genellikle kış aylarında birçok kişide gözle- nen depresyon halinin artması da yeme eği- limini artırıyor. Gecelerin uzaması, hareke- tin azalması, evde geçirilen zamanın artması da buna eklenince kış aylarında belirgin kilo artışı gözleniyor. Zaten soğuk havalar kalın ve kat kat giyimi beraberinde getirdiği için kilolar daha rahat saklanıyor ve kışın sağlıklı beslenme alışkanlıklarından uzaklaşılıyor.
GÜnDÜzlEr GEcEYi ETKiliYOr
Gün içinde hem yemek yemekten keyif almalı hem de vücudumuzu sağlıklı tutmalı- yız. Zira gün içerisindeki beslenme şeklimiz geceleri yemek ihtiyacımızı şekillendiriyor. Geceleri aklı başında bir beslenme sistemi istiyorsak, bütün günü dengeli ve yeterli beslenerek geçirmiş olmamız şart. Eğer
günü çok yoğun, hiçbir şey yemeden veya kontrolsüz atıştırmalarla geçirdiysek, gecenin ilerleyen saatlerinde açlığımızı ve yorgunluğumuzu kontrol etmemiz zorlaşır. Açlığımızı gidermek için var gücümüzle ve iştahımızla hızlı bir şekilde yemek yer, enerji toplamaya çalışırız. Bu da vücudumuzdaki yağ oranını gittikçe artırır, kilo almak kaçı- nılmaz olur.
nASıl BESlEnMEliYiz?
Sabah uyanınca bir saat içinde enerji alarak güne başlamalıyız. Sabah kahvaltıdan önce bir su bardağı kadar ılık su içmek, arkasın- dan bir miktar da soğuk su içmek sindirim sistemimizin düzgün çalışmasını sağlar.
  AKlınıZDA BulunSun
salata ve çiğ sebze enerji değeri yok denecek kadar
az olan yiyecek grubudur. geceleri havuç, göbek, turp gibi sebzeleri çiğ olarak yemek iştah kontrolüne destek sağlamanın yanında, metabolizma hızınızı da yükselmeye katkı sağlar, bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
  maksimumbiz | 55
 

   55   56   57   58   59