Page 58 - MAKSİMUM BİZ | ARALIK 2014
P. 58

sağlık ajandası
   MuTlAKA uYgulAnMAlı!
abur cubur tüketimini azaltmak için yeme sıklığı ve saat düzenine çok dikkat edilmeli. uzun süre aç kalmak, kan şekeri düzensizliği yarattığı
için tatlı ve karbonhidratlı gıda tüketimini
de artırır. kan şekerini dengede tutarak üç saati geçmeyecek şekilde ana ve ara öğünler ayarlanırsa besin tüketimi daha ölçülü seviyede tutulabilir.
    Sindirim sisteminin düzgün çalışması ise kilo kontrolünü kolaylaştırdığı gibi sağlığı- mızı da korur.
Sabahtan itibaren tek yönlü beslenme iştah kontrolünü zorlaştırdığı gibi metabolizma hızımızı da düşürür ve kilo almamızı kolay- laştırır. Bu nedenle sabah kahvaltısında kar- bonhidrat, protein, yağ açısından dengeli bir menü oluşturmalıyız.
Gün içinde üç öğün beslenmeliyiz ve ana öğünlerimizde et grubu, ekmek grubu, süt- yoğurt grubu ve sebze grubu yiyeceklerden mutlaka olmalı. Yemeklerde çiğ sebze ve salata tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Yemek- ten bir süre sonra, tatlı ihtiyacımızı karşıla- mak, damağımızı tatlandırmak ve yemeğin besin değerini arttırmak için taze meyve tüketmeliyiz.
Sabah, öğlen ve akşam öğünlerinin araların- da küçük atıştırmalar yapmak, gece iştahın aşırı olmasını engeller. Bu atıştırmalara ör- nek; süt, ayran, ceviz, badem, fındık, peynir ekmek gibi alternatifler olabilir. Böylece kan şeker dengesini, iştahınızı ve metabolizma hızımızı sağlam tutmuş oluruz.
Akşam yemekten sonra karbonhidrat, pro- tein, yağ açısından dengeli atıştırmalar yap- malı, tek yönlü ve aynı yiyecek grubundan
56 | maksimumbiz
bol miktarda tüketmekten kaçınmalıyız. Gece evde, artık dinlenme saatleri başladı- ğında, bir şişe su yanımızda olmalı ve yudum yudum su içmeye özen göstermeliyiz. Gece atıştırmalarında da her zaman olduğu gibi yavaş yemeye ve lezzete odaklanmaya dik- kat etmeliyiz.
ABur cuBur TÜKETiMinE DiKKAT!
En tehlikeli abur cuburların başında cips, kuruyemiş ve pastane ürünleri geliyor. 100 gram cips, ortalama 45 gram yağ ve yaklaşık 550 kalori içerirken; 100 gram kuru yemişte ise ortalama 700 kalori ve 60 gram yağ bulu-
  
   56   57   58   59   60