Page 98 - Powrót do harmonii
P. 98
z nich dotyczy dzieciństwa, czyli momentu w którym nie byłeś do końca świadomy, więc po prostu reagowałeś.
Jeśli dotyczy to również Ciebie, poświęć czas na pobycie z samym sobą i cofnij się umysłem do dzieciństwa, co w nim widzisz? Czy jest coś co Cię w nim zraniło? Dopuść wszystkie te emocje do siebie. Spójrz na to czy rodzice na pewno też robili to świadomie, czy naprawdę chcieli Ci to zrobić czy może po prostu byli zagubieni? Pamiętaj, że rodzice zwykle robią to, czego nauczyli ich rodzice i co sami wykorzystywali przeciwko nim. To jak z frustracją, którą niektórzy wynoszą np. z pracy i przynoszą do domu wyżywając się na rodzinie, ponieważ nie znają innego sposobu działania, a czasem nie są świadomi nawet tego schematu.
Żyjemy w trudnym świecie, wszyscy popełniamy błędy, czy warto spędzić życie trzymając urazę? Czy jest coś naprawdę tak złego, że nie jesteśmy w stanie tego odpuścić?
Jeśli miałbym czegoś w życiu żałować, to byłyby te wszyst- kie zniszczone relacje, w których brałem udział i miałem tam swój wkład.
Nigdy nie zapominaj o tym, że jesteśmy po prostu ludźmi i popełniamy błędy.
W procesie wybaczania najważniejsze jest rozwijanie zro- zumienia. A żeby rozwijać zrozumienie, najlepiej jest pozna- wać nowe punkty widzenia, rozmawiać i wyobrażać sobie, jak byśmy sami się czuli. Mnie takie działania wiele pomogły przejść.
„Pewnego razu człowiek popełnił błąd. Przeraził się i nie wiedział, gdzie się podziać ze wstydu. Przyrzekł sobie, że już nigdy-prze- nigdy nie popełni żadnego błędu, dbając o swój spokój. Zaczął cho- dzić wolniej, by się nie potknąć. Przestał rozmawiać, by nie powie-
98 Maciej Urmański