Page 23 - Пивовар №3 (46) 2020
P. 23
Пасиви % Активи
Баланс
ОСНОВНІ ЗАСОБИ (нерухомість,
КАПІТАЛ (статутний, власний)
ГРОШОВІ КОШТИ (сash flow) необхід- ні передусім для того, щоб покривати поточні платежі (оплата матеріалів, за- робітна плата тощо), фінансувати (ви- плата позичок і відсотків по ним), інвес- тувати (оплата капітальних витрат) та гарантувати безпеку (наявність резерву на випадок незапланованих втрат).
Високий рівень прибутку дає змогу ін- вестувати в розвиток бізнесу та платити дивіденди, проте за недостатньої кіль- кості грошей на розрахунковому рахун- ку це буде неможливо. Саме тому слід балансувати грошові потоки, адже ре- альні можливості компанії залежать від її здатності генерувати гроші.
обладнання) ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ЗАПАСИ (сировина (довгострокові готова продукція, і короткострокові незавершене позикові засоби) виробництво)
Якщо активи – це те, чим компанія володіє і може розпоряджатися, то паси- ви – це те, за чиї гроші ці активи куплено.
ДО АКТИВІВ КОМПАНІЇ НАЛЕЖАТЬ:
■ ОСНОВНІ ЗАСОБИ (нерухомість, обладнання);
■ ЗАПАСИ (сировина, готова продукція, незавершене виробництво).
При цьому запаси мають бути збалансованими, адже їх нестача призводить до втрат від простоїв виробництва, упущеної вигоди через відсутність товару на складі, від закупки малих партій за більшою ціною та втрат потенційних покупців. Однак і надлишок запасів може спричинити відведення фінансо- вих засобів на підтримку запасів, витрати на утримання складів, оплату пра- ці спеціалізованого персоналу, втрати від псування товару.
Пасиви – це капітал (статутний, власний) та зобов’язання (довгострокові і ко- роткострокові позикові засоби).
АКТИВИ ЗАВЖДИ ДОРІВНЮЮТЬ ПАСИВАМ
Балансовий звіт дає змогу визначити прибутковість, реальну вартість майна підприємства, ліквідність, кредитоспроможність, рентабельність основної ді- яльності, продукції, активів тощо.
,
Усі згадані вище звіти демонструють, наскільки успішно і ефективно функціо- нує компанія, і є необхідною складовою процесу фінансового планування. На основі фактичних результатів діяльності компанії ми можемо будувати припу- щення щодо того, як розвиватимуться події в майбутньому і уникати поми- лок. У нашій компанії фінансові дані та показники прогнозуються у бюджеті (план діялльності на рік в розбивці по місяцях, LRP – догвостроковий страте- гічний прогноз на 3 роки, прогноз ESTO (створюється для уточнення цілей після завершення попереднього року), про- гнози EST1, EST2, EST3 (мета – актуалі- зація останніх змін, які з’являються на ринку), Mid-month (регулярний прогноз результатів поточного місяця, форму- ється в середині кожного місяця).
23
ФІНАНСИ ДЛЯ НЕФІНАНСИСТІВ
Звіт про рух грошових коштів (cash flow) не слід помилково іден- тифікувати із прибутком, оскіль- ки має пройти певний час між отриманням ресурсів (матеріалів, готової продукції) і їх оплатою. До того ж не всі виготовлені продук- ти та ресурси, які закуповуються, одразу використовуються бізне- сом, слід ще врахувати купівлю ос- новних засобів та амортизаційні відрахування.
Точну та неупереджену інформа- цію про стан компанії можна та- кож отримати, проаналізувавши Баланс підприємства, де відобра- жаються активи та пасиви.