Page 94 - FOCUS year 1
P. 94
Appendix 2
Task A.1. You are living in a different world. Your group has 2400 (YOUR CURRENCY). A day has 24 hours. You receive the same amount of money at the beginning of
every day. You need to spend this amount of money to buy all the activities you want to do in one day. In your group, decide which the most important activities
of your day are and how much of your money are you willing to spend to buy these activities. You cannot do anything without buying it first.
Example: eating breakfast = 500 (YOUR CURRENCY)
getting dressed = 250 (YOUR CURRENCY)
school time = 300 (YOUR CURRENCY)
job time (for parents only) = 1000 (YOUR CURRENCY)
etc.
Task A.1. You are living in a different world. Your group has 2400 (YOUR CURRENCY). A day has 24 hours. You receive the same amount of money at the beginning of
every day. You need to spend this amount of money to buy all the activities you want to do in one day. In your group, decide which the most important activities
of your day are and how much of your money are you willing to spend to buy these activities. You cannot do anything without buying it first.
Example: eating breakfast = 500 (YOUR CURRENCY)
getting dressed = 250 (YOUR CURRENCY)
school time = 300 (YOUR CURRENCY)
job time (for parents only) = 1000 (YOUR CURRENCY)
etc.
Task A.2. You are living in a different world. In your world, children manage the finances of the whole family. Your group has 2400 (YOUR CURRENCY). A week has 7
days. You receive the same amount of money at the beginning of every week. In your group, decide how you divide your money to help your whole family
survive for the entire week. Take into consideration the needs of the entire family and the needs of each individual in your family
Example: bread = 100 (YOUR CURRENCY)
coffee (parents only)= 500 (YOUR CURRENCY)
milk = 250(YOUR CURRENCY)
etc.
Task A.2. You are living in a different world. In your world, children manage the finances of the whole family. Your group has 2400 (YOUR CURRENCY). A week has 7
days. You receive the same amount of money at the beginning of every week. In your group, decide how you divide your money to help your whole family
survive for the entire week. Take into consideration the needs of the entire family and the needs of each individual in your family
Example: bread = 100 (YOUR CURRENCY)
coffee (parents only)= 500 (YOUR CURRENCY)
milk = 250(YOUR CURRENCY)
etc.