Page 171 - Besson&Demona
P. 171

Obok Skarba kryły jednocześnie importowany włoski ogier Salut (Sanquinetto – Tour Penche po Hotwood) i ogier Maciek (Villars – Tototte po Bafur). Salut dał kilka bardzo dobrych koni, takich jak Dotti i Ondina (rodzeństwo). Dotti został rekordzistą toru na dystansach 1800 i 2200 metrów, natomiast dzięki Salutowi urodziła się klacz Uni- sona, zwyciężczyni Nagrody Wiosennej. Wkrótce Saluta zastąpił Sygnet (Zuccarello – Solaria po Havresac II). Ogier Maciek dał kilka pożytecznych koni: Azalię, która oka- zała się cenną matką, i Azukara – zwycięzcę nagrody Kozienic.
Sonnenorden (urodzony w 1936 roku, Oleander – Sonnenblümchen po Lycaon), hodowli niemieckiej, zajął boks Skarba. To był koń o doskonałej karierze wyścigowej (drugi w Der- by w 1939 roku), ale części swojego potomstwa przekazywał skłonność do słabej tkanki. Mimo to dał klasowego ogiera Awansa (od Agresji), zwycięzcę nagrody Rulera i Iwna, oraz kilka cennych matek (Zingareska, Azania). Sygnet, włoskiego pochodzenia, wskutek woj- ny miał (podobnie jak Salut i Turysta) zachwiane warunki rozwoju, które musiały odbić się ujemnie na jego karierze wyścigowej (choć i tak była dobra), ale dał dobre potomstwo, zwłaszcza długodystansowe, i cenne matki, z których wyróżniały się Dolina i Sorbona ho- dowli SK Kozienice, a w hodowli moszeńskiej Saranda (Oaks, Fils du Vent, Wojska Polskie- go, Łeb w Łeb, Sac à Papier), Da Seta (nagroda So i, matka ogiera Da Score, zdobywcy nagrody St. Leger), Olita (nagroda Efforty) – matka Ostii, Olimpa, Olinta). Sygnet miał też dobrych synów: Zelanta (nagroda Dorpata, Villarsa) i Zorro (nagroda Villarsa i Łeb w łeb), oba od klaczy Zingareska, oraz Zarbata (nagroda St. Leger) od klaczy Zegarynka. Trzeba powiedzieć, że po Sygnecie wyróżniał się także Da Gano (od Da Maty), zdobywca nagrody Mokotowskiej, St. Leger i Wojska Polskiego.
URODZIWY DORPAT
Jesienią 1954 roku boks w stajni czołowej zajął dużej urody ogier Dorpat (po- dobnie jak Sygnet, syn włoskich rodziców – po Ettore Tito – Aquasparta po Sans Crainte). Dorpat był wybitnym koniem wyścigowym. Jako dwulatek odniósł cztery zwycięstwa na cztery starty, w następnym roku brał udział w pięciu startach i zdobył nagrody Derby, St. Leger i Moskwy. Niestety, jako czterolatek nie potwierdził swojej poprzedniej klasy.
Potomstwo Dorpata wcześnie dojrzewało i było obdarzone szybkością. Wyróżnili się je- go synowie: od Afry – Afar (Ministra Rolnictwa, Iwna, drugi w Derby) i Artaban (Mi- nistra Rolnictwa), Azan (od Azania – nagroda Kozienic, Widzowa, Łeb w łeb, Graditz) użyty jako reproduktor w pełnej i półkrwi, Salwador (od Siena – nagrody Ministra Rol- nictwa i Rulera), Aster (od Azalia – nagroda Kozienic), Assano (od Assaba – nagroda Mokotowska), Inkaso (od Ingrata – Dorpata), Jaspis (od Jasiołda – nagroda Sac à Pa- pier). Z klaczy po Dorpacie wyróżniły się Intrada (od Ironia – nagroda Ministra Rolnic- twa), jej pełna siostra Iriona (nagrody Efforty, Wiosenna), Dziwaczka (od Dziwożona II –
– 169 –
...O HODOWLI


































































































   169   170   171   172   173