Page 23 - ITReseller_pazdziernik_2016
P. 23
w branży i może powołać się na relacje, jakie zbudował na rynku IT – tłumaczy Marta Rozwadowska, konsultant Antal IT Services. – Poza odpowiednią wiedzą merytoryczną i kompetencjami miękki- mi handlowiec musi rozumieć specy- fikę produktów IT oraz całego rynku. I z tym jest problem – dodaje. Rekruterzy skarżą się, że handlowców wyspecjalizowanych w nowych tech- nologiach, z doświadczeniem w ni- szowym sektorze sprzedaży jest nie- wielu, a środowisko charakteryzuje się stosunkowo dużą hermetycznością. W związku z tym zmagają się z dopa- sowaniem odpowiedniego handlowca do potrzeb. Często trudno im znaleźć dobre rozwiązanie, bo kandydaci mają wygórowane oczekiwania finansowe, których nie chcą zaakceptować praco- dawcy dysponujący ograniczonym bu- dżetem. Poza tym decydenci również są nadmiernie wymagający i nieraz nie akceptują kandydatów, tłumacząc, że „nie czuli chemii” podczas spotkania z nimi, choć ci zaprezentowali dobre kwalifikacje i doświadczenie.
Szkoleniowa trampolina
Firma ITmagination w 2015 r. zwięk- szyła zatrudnienie o 100 pracowników. Jednak około 80 proc. osób, które zgła- szały się do tej firmy w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne, to aplikanci z wykształceniem kierunkowym. Resz- ta to kandydaci aspirujący do kariery w branży IT, którzy uznali, że mają ku temu powody. – Wśród nowo zatrud- nionych specjalistów mamy też osoby, które wcześniej studiowały kierunki od- ległe od informatyki, takie jak geogra- fia, socjologia, psychologia – mówi Da- niel Arak, współzałożyciel i członek za- rządu ITmagination.
Jak to się dzieje, że absolwenci kierun- ków humanistycznych znajdują pracę w firmach branży IT i z czasem stają się nawet ich filarami?
Na ogół takie osoby zaczynają pracę na stanowiskach drugoplanowych, np. audytor jakości czy młodszy programi- sta, gdzie poszczególne działania, cza- sem bardzo podstawowe, nie wyma- gają specjalistycznej wiedzy i doświad- czenia. Pracując w firmie, z czasem po- głębiają swoją wiedzę i umiejętności. Pracodawca, dostrzegając to, kieruje ich na ścieżkę specjalistycznej edukacji.
Na szkoleniach zdobywają praktyczną znajomość określonego języka progra- mowania czy technologii pochodzącej od jednego z uznanych producentów. W ten sposób poszerzają swoje kwali- fikacje, a potem – gdy dołożą do tego doświadczenie – stają się pełnopraw- nymi specjalistami branży IT.
– W zależności od osoby i prezentowa- nych umiejętności logicznego myślenia proces szkoleniowy umożliwiający zdo- bycie podstaw znajomości programo- wania bądź technologii zajmuje od 3 do 12 miesięcy – mówi Daniel Arak. Producenci, ale i dystrybutorzy IT, do- konując selekcji kandydatów do za- trudnienia, badają ich zdolności mate- matyczne i logiczne, umiejętność my- ślenia abstrakcyjnego i kombinacyjne- go. Ważne jest, by dany aspirant potra- fił wyobrazić sobie rzeczy, których nie ma w rzeczywistości i są poza możli- wością pomiaru. Okazuje się, że absol- wenci kierunków humanistycznych nie są pozbawieni takich zdolności. I to jest podstawa.
Edukacyjny sznyt
Ze względu na bogatą ofertę szkole- niową oferowaną przez przedsiębior- stwa sektora nowych technologii jest wiele łatwo dostępnych możliwości, by mimo wykształcenia innego niż in- formatyczne zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności.
– Jest bardzo dużo warsztatów, kon- ferencji i szkoleń. Jest również taka ini- cjatywa, jak Geek Girls Carrots, która po- lega na zapraszaniu osób, niekoniecz- nie z wykształceniem technicznym, do zdobywania umiejętności w obszarze IT. Organizatorki tej inicjatywy prowa- dzą warsztaty weekendowe, na których można zdobyć kompetencje w obsza-
rze programowania – wskazuje Iwona Gregorowicz z Antal International. – Jest wiele inicjatyw na rynku, w które anga- żują się typowi humaniści i zdobywają doświadczenie na własną rękę, bo widzą potencjał w obszarze rynku IT, chcą się w tym doskonalić lub mają znajomych, którzy w tej branży pracują, co stanowi dla nich zachętę i jest pewnego rodzaju obietnicą zawodową wzbudzającą de- terminację niezbędną do przekwalifiko- wania się – dodaje.
Branża IT oferuje pracę nie tylko pro- gramistom. Coraz większe zaintereso- wanie kierowane jest ku analitykom da- nych, specjalistom od big data, wdro- żeniowcom i serwisantom, menedże- rom zarządzającym projektami i te- sterom oprogramowania, których za- daniem jest sprawdzanie, czy nie ma w nim błędów. Testerzy nie tylko po- winni być wykwalifikowanymi i spraw- dzonymi programistami, ale profesjo- nalistami, którzy mogą się uwiarygod- nić, przedstawiając świadectwa nie- dawno ukończonych szkoleń. Tester powinien być na bieżąco wtajemnicza- ny w szybko rozwijające się i doskona- lone aplikacje, bo to jest warunek sku- teczności jego pracy. Drogą do tego są szkolenia oferowane przez producen- tów i dystrybutorów.
– Testerzy weryfikują, czy dane opro- gramowanie zawiera błędy, i tak je wskazują, żeby można było je popra- wić i zapewnić danemu systemowi niezawodność. Wielu testerów podję- ło z czasem pracę w programowaniu, bo mieli wiele okazji, by zetknąć się z systemem, gruntowanie poznać je- go mocne i słabe strony. W ten sposób z czasem przenoszą się z testowania na pole tworzenia oprogramowania – mó- wi Iwona Gregorowicz. w
LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ SZKOLEŃ IT
r Polska ma potencjał – polscy informatycy są cenieni w świecie, wygrywają międzynarodowe konkursy, są rozchwytywani przez potentatów branży IT; również poziom kształcenia informatycznego na polskich uczelniach jest wysoki i doceniany za granicą.
r Polska ma zapóźnienia do nadrobienia – prawie trzecia część polskiego społeczeństwa nie ma kontaktu
z komputerem i podstawowych umiejętności w tym zakresie, a mapa dostępu do internetu wciąż zawiera wiele tzw. białych palm – obszarów, na których internet nie jest dostępny.
r Polska Cyfrowa – w latach 2014–2020 do wydania jest 2 mld euro, czyli ponad 8 mld zł na realizację programu Polska Cyfrowa, który przewiduje rozbudowę infrastruktury udostępniającej internet, promowanie i pomnożenie e-usług oraz wzbogacenie edukacji nastawionej na upowszechnienie wiedzy komputerowej i umiejętności teleinformatycznych.
nr 15-16 (293-294) • październik 2016
iT Reseller 23