Page 31 - ITReseller_pazdziernik_2016
P. 31

sji systemu Windows Server 2016 oraz wszystkich jego komponentów, wśród których można wymienić:
r Protokół HTTP/2 – to znacząca ak-
tualizacja protokołu http w stosun- ku do wersji 1.1, używanej od 1999 r. Nowy HTTP/2 wnosi wiele ulepszeń, m.in. szybkość wczytywania stron, możliwość dłuższych połączeń oraz push dla serwerów, co pozwoli ob- ciążonym stronom ładować się bez zauważalnych opóźnień
r Wildcard Host Header Support – bar- dzo przydatna funkcja, która pozwa- la na wskazanie wielu nazw hostów dla tej samej witryny, nie trzeba więc tworzyć odrębnych powiązań dla każ- dej subdomeny, którą chcemy przy- pisać do tego samego serwisu WWW
rEnvironment Variables for Applica- tion Pools – funkcja przydatna w zło- żonych środowiskach hostingowych, składających się z wielu puli aplikacji, gdzie nie chcemy definiować zmien- nych na poziomie maszyny.
Główne ulepszenia i zalety wsparcia dla HTTP/2
r Jedno połączenie dla wielu żądań.
Do załadowania strony internetowej wykorzystywane jest tylko jedno po- łączenie z serwerem, które jest ak- tywne do momentu jej zamknięcia. To skraca czas potrzebny na ustano- wienie kolejnych nowych połączeń oraz oszczędza zasoby, które należa- łoby do tego wykorzystać.
r Multipleksowanie (multiplexing). Wie- lokrotne zapytania przesyłane do ser- wera mogą być obsługiwane w tym samym czasie i zakresie. Oznacza to, że obciążona strona, której w HTTP/1.1, gdzie przesyłanie danych jest kolejko- wane, ładowanie było spowolnione, w HTTP/2 ładuje się normalnie.
r Push z serwera. Serwer w momen- cie przetwarzania zapytania niejako przewiduje, o jakie dane klient zapy- ta za chwilę i automatycznie dołącza je do odpowiedzi. Nowa wersja pro- tokołu umożliwia korzystanie z tak dołączonych danych także dla żądań dotyczących innych stron.
r Priorytetyzacja. Zapytaniom trafiają- cym do serwera nadawane są prio- rytety i według nich są obsługiwa- ne przez serwer. Ustala to kolejność, w jakiej pobierane są z serwera kon-
kretne zasoby – arkusze stylów CSS, kod Java Script oraz pliki obrazów. Takie przetwarzanie zapytań umoż- liwia szybsze wysyłanie elementów związanych z wyświetleniem strony. Pozwala to zmniejszyć opóźnienia i sprawić, że użytkownik będzie ko- rzystał ze strony internetowej w bar- dziej komfortowy sposób.
r Binarność. Umożliwia przesyłanie za- pytań binarnych, czyli w naturalnym języku komputerowym. Ułatwia to lepszą analizę zapytań HTTP/2 przez serwer, gdyż serwer nie potrzebuje dodatkowego czasu na przetłuma- czenie zapytania. Zapytanie binarne jest również mniej podatne na błędy.
r Kompresja nagłówków. Mimo że pro- tokół HTTP od dawna wspiera kom- presję nagłówków, to jednak są one niemal każdorazowo wysyłane bez kompresji oraz z dużą nadmiarowo- ścią. Wprowadzony w HTTP/2 sche- mat kompresji nagłówków http – HPACK pozawala skutecznie zmniej- szyć obciążenie oraz liczbę danych przesyłanych przez sieć. w
Dariusz Nożyński, CTO w firmie dcs.pl, czyli właściciela serwisu HostedWindows.pl, pierwszego dostawcy w Polsce oferującego Web Hosting oparty na Windows Server 2016.
KORZYŚCI HTTP/2 DLA WEBMASTERÓW
Przede wszystkim korzystając z HTTP/2, nie ma już potrzeby stosowania takich technik, jak:
r Sharing domeny (rozdzielanie zasobów, CDN), który
umożliwiał ładowanie plików z wielu subdomen w celu
zwiększenia liczby obsługiwanych połączeń
r Image spriting polegającej na łączeniu mniejszych
plików graficznych w jeden w celu zmniejszenia ilości requestów, co wielokrotnie miało negatywne przełożenie na zużycie pamięci RAM
r łączenie plików – podobnie jak w przypadku elementów graficznych również pliki CSS i JavaScript są łączone, by zmniejszyć liczbę requestów do serwera
r Inline – style CSS i kod JavaScript, a często też pliki graficzne są umieszczane bezpośrednio w kodzie HTML, co także miało zmniejszyć liczbę zapytań do serwera.
KORZYŚCI DLA SERWERÓW OBSŁUGUJĄCYCH HTTP/2
Protokół HTTP/1.1. mimo stosowania technik optymalizacyjnych wymuszał znacznie większą liczbę zapytań do serwerów, co powodowało ich obciążenie.
W przypadku HTTP/2 do serwera kierowanych jest znacznie mniej zapytań. Przekłada się to na ich mniejsze obciążenie, a to z kolei – na mniej nieprzewidzianych awarii, mniejsze zapotrzebowanie na pasmo, a także mniejsze obciążenie sieci i przede wszystkim niższe zużycie pamięci serwera.
W przypadku urządzeń mobilnych, np. smartfonów, czyli w grupie urządzeń generujących największy przyrost ruchu ustanawianie wielu połączeń TCP może powodować przeciążenie lub problemy z siecią komórkową, powodując odrzucanie pakietów, a także wysyłanie ponownych żądań – oczywiście takie dodatkowe zapytania niepotrzebnie obciążają serwer.
USPRAWNIENIA
NAJNOWSZY WINDOWS SERVER 2016,awraz
z nim serwer WWW IIS10 wspierający protokół HTTP/2 wprowadza wiele usprawnień zarówno z perspektywy użytkowników sieci, jak i webmasterów oraz administratorów serwerów. Korzyści te przekładają się przede wszystkim na zmniejszenie ilości połączeń TCP, łatwiejszą interpretację kodu, który jest bardziej zwarty
i mniej podatny na błędy.
Warte uwagi jest również wsparcie GoogleBot dla protokołu HTTP/2, co może skutkować dodatkowym wzrostem
w rankingach ze względu na szybkość ładowania. SEO- wcy muszą jednak pamiętać, by zadbać o dostępność strony po HTTPS. Przeglądarki, takie jak Chrome i Firefox, wspierają protokół HTTP/2 tylko po HTTPS, również Google w ostatnim czasie kładzie duży nacisk na bezpieczne połączenia z wykorzystaniem certyfikatów SSL, dlatego
już samo przejście na HTTPS może powodować wzrost
w rankingach Google.
Udoskonalony Hyper-V ma umożliwiać przeprowadzanie aktualizacji online całych klastrów, a także oferować zwiększoną odporność na awarie maszyn wirtualnych.
nr 15-16 (293-294) • październik 2016
iT Reseller 31


































































































   29   30   31   32   33