Page 33 - ITReseller_pazdziernik_2016
P. 33
A3. Rok 2015 przyniósł ponad 33-proc. wzrost sprzedaży kolorowych urządzeń tego rodzaju – wylicza Piotr Parys, CEE Channel Marketing Manager OKI Sys- tems Polska.
Walka o TCO
W ostatnich latach można jednak za- uważyć znaczny spadek sprzedaży dru- karek na korzyść urządzeń wielofunkcyj- nych. Zdecydowanie więcej sprzedaje się urządzeń monochromatycznych, ale ten trend się zmienia i firmy coraz czę- ściej sięgają po urządzenia kolorowe. Ca- ły rynek urządzeń wielofunkcyjnych do zastosowań biznesowych, wbrew pro- gnozom niektórych ekspertów branżo- wych, na przestrzeni lat 2012–2015 cha- rakteryzował się stabilnym wzrostem. Szczególnie dynamicznie rozwija się segment kolorowych urządzeń A3.
– Klienci zorientowani na koszty, opie- rający swoje decyzje zakupowe na koszcie całkowitym, uwzględniającym koszty obsługi serwisowej, często de- cydują się na zakup maszyn droższych, które przez lata eksploatacji przynoszą znaczące oszczędności dzięki wydajno- ści oraz odpowiednio atrakcyjnym wa- runkom serwisowania – twierdzi Bar- tosz Zwiefka z Ricoh Polska.
Wykorzystanie technologii druku 3D w przemyśle
Zdaniem Marceliny Chodań, Business Development Managera Zortrax, przy- szłość przemysłu jest ściśle powiązana z drukiem 3D.
– Technologia druku 3D jest szansą na udoskonalenie produkcji przemysło- wej i redukcję kosztów. W porównaniu z tradycyjnymi metodami prototypo-
wania druk 3D wygrywa zarówno do- stępnością, czasem realizacji, jak i efek- tywnością kosztową. Bardzo precyzyj- ne części mogą być gotowe zaledwie w ciągu kilku godzin, a koszty ewentu- alnych poprawek są minimalne. Wyko- rzystanie tej technologii nie musi ogra- niczać się jedynie do prototypowania. Drukarki 3D dzięki swojej precyzji mo- gą doskonale sprawdzić się również w tworzeniu gotowych rozwiązań. Na- sze technologie od lat są wykorzysty- wane przez czołowych producentów w fabrykach na całym świecie. Dodat- kowym atutem jest gama dostępnych materiałów do druku, o różnych właści- wościach. To wszystko sprawia, że tech- nologia druku 3D w przemyśle mo- że z łatwością dostosować się do po- trzeb danego przedsiębiorstwa – oce- nia Marcelina Chodań. w
obiegiem dokumentów, pozwalającymi z jednej strony usprawniać procesy biznesowe, z drugiej obniżać koszty. W tym znaczeniu rów- nież drukarka, jako usługa druku zoptymalizowana pod konkretne- go klienta, ma szansę realnie zaistnieć w ciągu najbliższych kilku lat. Będzie ona bowiem pewną składową usług związanych z tym obsza- rem. Taka idea skupia w sobie jak soczewka niemal wszystkie poru- szone aspekty.
Jednocześnie Eptimo, jako dystrybutor z wartością dodaną, oferu- jący wszystkim swoim klientom szerokie spektrum rozwiązań, nie zapomina o grupie, która potrzebę druku chce zaspokoić w najbar- dziej elementarny i możliwie najtańszy sposób, nie zważając na nie- ustanną ewolucję w ramach tego bardzo, jak się okazuje, dynamicz- nego (choć głównie w segmencie biznesowym) rynku. Implikuje to konieczność posiadania w ofercie również urządzeń konsumenckich, choć idących z duchem czasu.
W efekcie Eptimo poszerzyło portfolio oferowanych produktów o markę Pantum oraz materiały eksploatacyjne Black Point, które do- skonale wpisują się w chęć dążenia tej właśnie grupy użytkowników do jak najniższego TCO. W tym segmencie stawiamy bowiem na pro- stotę oraz intuicyjność, idącą w parze z jak najlepszą ceną.
Myli się jednak ten, kto uważa, że oferowane przez nas urządze- nia nie stanowią w swojej klasie kroku naprzód. Wręcz przeciw- nie. Umożliwiają one druk bezprzewodowy z urządzeń mobilnych, wspierają usługi, takie jak Google Cloud Print oraz AIR Print od Ap- ple, a także samodzielnie informują swoich użytkowników e-mailem o zbliżającej się konieczności zakupu tonera. Zatem w tym wymiarze jak najbardziej wpisują się w aktualne trendy.
Michał Borkowski
Printing & Consumables Product Manager, Eptimo
nr 15-16 (293-294) • październik 2016 iT Reseller 33