Page 34 - ITReseller_pazdziernik_2016
P. 34

» RYNEK
Praca i nauka
Marcin Złoch
Nadal gros sprzedawanych projektorów to rozwiązania biznesowe
i szeroko rozumiane edukacyjne. Jednak mocno rozwija się kategoria urządzeń do kina domowego.
34 iT Reseller
nr 15-16 (293-294) • październik 2016
Trwa najlepszy pod względem sprzedażowym okres w roku. Trud- no oszacować wynik sprzedaży projektorów w 2016 r., gdyż trady- cyjnie większość inwestycji realizowana jest w ostatnich miesiącach. Jednak już teraz pojawiają się głosy, że dobiegający końca rok nie był najlepszy.
– Rynek w pierwszej połowie 2016 r. skur- czył się ponad 10 proc., podejrzewam, że druga połowa będzie jeszcze gorsza – prognozuje Krzysztof Sulowicz, Country Manager BenQ CEE for Poland.
– Nie mogę jeszcze podsumować ro- ku 2016. Dysponuję dopiero danymi za pierwsze półrocze, które wprawdzie nie potwierdzają trendu, ale nie przesądzają o podsumowaniu – potwierdza Maciej Drobina, Product Manager, ViDiS. Zdaniem ekspertów spadek sprzedaży projektorów w stosunku do lat poprzed- nich jest niewielki. Jednym z powodów jest fakt, że w pierwszej połowie 2015 r. w naszym kraju został zrealizowany du- ży projekt, z którym wiązała się sprze- daż dwóch tysięcy projektorów. Do- datkowo pierwsza połowa roku obyła się praktycznie bez zamówień publicz- nych, a i fundusze UE nie były szczegól- nie wydatkowane. Biorąc to pod uwagę, należy założyć, że trend wzrostowy się utrzyma, a najlepszy sprzedażowo okres wzrostu przyniesie duże zainteresowa- nie projektorami.
Jednocześnie zdaniem Aleksandry Ja- sińskiej, Channel Account Manager, Sony Professional Presentation & Co- munication, od kilku lat w Polsce rynek projektorów rośnie przy jednoczesnym zauważalnym spadku udziału projekto- rów o najniższej specyfikacji.
– Największy udział ilościowy w całej sprzedaży projektorów mają te do za- stosowań biznesowych i edukacyjnych. Jeśli chodzi o projektory do kina domo- wego, to szacujemy ich udział w rynku na około 20 proc. i wypada podkreślić, że trendy są wzrostowe. Dodatkowo coraz częściej klienci wybierają rozwią- zania klasy high-end – informuje Alek- sandra Jasińska.
Biznes i edukacja
Zasadniczo projektory dzielimy na te przeznaczone dla biznesu i edukacji, do kina domowego oraz urządzenia in- stalacyjne. Segmentacji możemy do- konać według takich parametrów, jak: q współczynnik odległości, który dzie- li projektory na ultrakrótkoogniskowe, krótkoogniskowe, półkrótkoogniskowe i o „normalnym” współczynniku odle- głości, q jasność oraz q rozdzielczość. Pozostałe parametry, takie jak waga, za- stosowanie wymiennych obiektywów, liczba złącz w wynikiem pierwszych trzech. Jakie grupy klientów przeważ- nie kupują projektory? Nadal gros sprzedaży to rozwiązania biznesowe i szeroko rozumiane edukacyjne.
– W sektorze edukacji zdobywające po- pularność urządzenia krótkiego rzutu sprawdzają się jako uzupełnienie tablic interaktywnych. Na tym rynku, podob- nie jak w biznesie, pozycję zdobywają urządzenia interaktywne. Cechuje je ta- nia eksploatacja, skalowalność obrazu od 60 do 100 cali, co daje możliwość dopa- sowania do pomieszczenia. Korzyści wy- nikające z funkcji interakcyjnych bezpo- średnio na ścianie czy tablicy idą w parze z bezpieczeństwem: podwieszone pod
sufitem urządzenie nie jest narażone na uszkodzenia, jak np. monitor stojący na biurku w klasie – zauważa Andrzej Bie- niek, Business Account Manager, Epson. Stale jednak rośnie sprzedaż urządzeń do kina domowego. – Już dziś widocz- ne jest zwiększone zapotrzebowanie na projektory w gospodarstwach do- mowych. Sprawdzają się tam jako alter- natywa dla TV: zapewniają skalowalny obraz o rozmiarze do 300 cali i są ide- alnym wyposażeniem centrum domo- wej rozrywki. Projektor zapewniający obsługę HDR i komunikację bezprze- wodową wspiera wyświetlanie wyso- kiej klasy obrazu z urządzeń gamingo- wych (PC i konsola), odtwarzacza Ultra HD BR. Korzystanie z niego jest równie przyjazne jak z TV, jednak projektor ofe- ruje więcej funkcji i znacznie większy obraz – przekonuje Andrzej Bieniek. Mówiąc o segmentach rynku, nie nale- ży zapominać o zaawansowanych pro- jektorach instalacyjnych pracujących w muzeach czy aulach wyższych uczel- ni. To duży i wymagający rynek kom- pleksowych realizacji audiowizualnych, który potrzebuje pewnych innowacyj- nych rozwiązań.
– Przykładowo HDBaseT, czyli standard przesyłu obrazu i dźwięku po RJ-45 LAN na duże odległości bez utraty jakości – rozwiązanie, które zapewnia elastycz- ność instalacji. Niski koszt użytkowa- nia w połączeniu z bezproblemowością przy zachowaniu najwyższej jakości ob- razu to atuty technologii laserowej – wyjaśnia Aleksandra Jasińska.
Choć nadal na starcie, czyli w momencie zakupu, decyduje cena urządzenia, to z roku na rok klienci zwracają uwagę na


































































































   32   33   34   35   36