Page 36 - ITReseller_pazdziernik_2016
P. 36
» RYNEK
EPSON EB-1430WI
Wielofunkcyjne zintegrowane urządzenie łączy funkcje projektora o ultrakrótkim rzucie, interaktywnej tablicy i papierowego flipchartu. Jasność rzędu 3300 lumenów, rozdzielczość WXGA i ultrakrótki rzut pozwalają na wyświetlanie dużych (do 100 cali) obrazów przy minimalizacjicieniiodbłysków.WejścieHDMIzapewniaczystyiwyraźnyobraz.
Tryb udostępniania tablicy pozwala uczestnikom spotkania w prosty sposób dodawać adnotacje do wyświetlanej treści z urządzeń bezprzewodowych bez konieczności instalowania specjalnych aplikacji, umożliwia dodawanie notatek bezpośrednio na ekranie za pomocą palców lub kolejnej generacji interaktywnych piór o szybszym czasie reakcji. Dzięki możliwości korzystania z różnych atrybutów pióra mogą być używane jednocześnie przez dwie osoby.
dek popularności rozdzielczości XGA i SVGA, przy równoczesnym wzroście popularności rozdzielczości panora- micznych (WXGA, FullHD). Jeśli chodzi o jasność projektorów, w tej chwili naj- popularniejszy jest przedział 3000–3999 ANSI lumenów. Coraz częściej projek- tory już ze średniej półki są wyposażo- ne w funkcję typu lens-shift (zmiana po- zycji obrazu za pomocą optyki), do nie- dawna zarezerwowaną tylko dla projek- torów instalacyjnych. Coraz częściej też projektor automatycznie koryguje znie- kształcenia trapezowe obrazu w pio- nie wywołane pochyleniem urządzenia w stosunku do ekranu.
– Mówiąc o trendach rozwojowych, nie sposób pominąć kategorii„źródło świa- tła”. Rok 2020, w którym mają wejść w życie postanowienia Konwencji z Mi- namaty, może być przełomem w świa- towych staraniach o ochronę środowi- ska. Przyjęte decyzją Narodów Zjedno- czonych ustalenia tego programu prze- widują wprowadzenie stałego zakazu stosowania rtęci w źródłach światła – zauważa Maciej Drobina.
Zmieniają się też rozwiązania łączno- ści bezprzewodowej. Producenci co- raz częściej oferują moduły Wi-Fi nie- zależne od zakupionego projektora – bezprzewodowe bramki i dongle pod- łączane do HDMI. Wynika to ze zmian w zakresie technologii bezprzewodo- wych. Należy się zastanowić, czy warto inwestować w projektor mający wbu- dowaną łączność bezprzewodową. Za rok czy dwa może ona być już zbyt wol- na lub po prostu nieprzystająca do ak- tualnych urządzeń, z którymi ma się łą- czyć. Jeśli rozwiązanie jest niezależne, wystarczy je wymienić w projektorze,
którego posiadanie zwykle planuje się na przynajmniej kilka lat.
– Oprócz stałego zwiększania takich parametrów, jak jasność, rozdzielczość i żywotność lamp, dostrzegam poten- cjał związany z interaktywnymi funk- cjami, które przekształcają projektor w urządzenie komunikacji czy edy- cji, a nie tylko prezentacji. Zauważal- nym trendem jest miniaturyzacja oraz zwiększanie dostępnych w nowych modelach złącz, co przekłada się na elastyczność użycia i natychmiasto- wą gotowość do pracy. Lada moment planujemy wprowadzić niespotykane wcześniej rozwiązania ułatwiające ko- munikację w urządzeniach ultramobil- nych – wylicza Andrzej Bieniek.
Ślepa uliczka?
Patrząc na rozwój technologii rzutowa- nia obrazu, można się zastanowić, czy projektor nie jest kolejną ślepą ulicz- ką rozwoju. Czy nie był rozwiązaniem przejściowym, dopóki np. monitory nie stanieją i nie urosną?
– Trzeba pamiętać, że jak monitor rośnie, to rośnie też jego waga, i to są wartości niebagatelne. Porównując: T V „domowy ” 80-calowy waży np. 60–70 kg. Profesjo- nalne monitory podobnie. Projektor wy- świetlający taki rozmiar waży 2–5 kg. Można go zamontować na suficie, gdzie nikt go przez przypadek nie porysuje, nie zniszczy, nie zbije. Oczywiście pew- nie w przyszłości pojawi się technologia produkcji wyświetlaczy, które będą po prostu lekkie, ale ile wtedy będą koszto- wać? Jak szybko będą tanieć i rosnąć? – zastanawia się Maciej Drobina.
Krzysztof Sulowicz jest pewny, że pro- jektory są nieodzowne szczególnie przy
wyświetlaniu dużych obrazów, m.in. w zastosowaniach Digital Signage.
– Po pierwsze projektory zapewnia- ją znacznie niższy koszt uzyskania ob- razu o dużej przekątnej niż za pomocą monitorów czy ścian wizyjnych. Drugą istotną zaletą projektorów jest znacz- nie większa elastyczność w wyświetla- niu obrazu na różnych, nieforemnych i niepłaskich kształtach, np. ściany czy nawet elewacji budynku. Trzecią prze- wagą projektorów jest łatwość i szyb- kość instalacji w porównaniu z moni- torem czy ścianą monitorów, co czyni je doskonałymi narzędziami do tym- czasowych prezentacji reklamowych czy informacyjnych, prezentacji bizne- sowych czy zastosowań w edukacji – przekonuje Krzysztof Sulowicz.
Andrzej Bieniek twierdzi natomiast, że widać zjawisko wypierania monitorów i telewizorów przez projektory. O ile w domu taka zmiana skutkuje po prostu uzyskaniem zapierającego dech w pier- siach ogromnego obrazu o świetnej ja- kości, to w szkole czy firmie można do- dać szereg dodatkowych zalet.
– Przede wszystkim chodzi o skalowal- ność wielkości, która pozwala dostoso- wać obraz do audytorium i uniknąć sy- tuacji, gdy np. osoby siedzące na końcu sali wykładowej czy klasy muszą wytę- żać wzrok, a te z pierwszych rzędów są bombardowane pikselami. Dodatkowo trzeba wspomnieć o braku martwych przestrzeni: także widzowie siedzący pod dużym kątem do ekranu nie tra- cą nic z przekazu, lepszej widoczności przy świetle dziennym czy wspomnia- nych funkcjach modeli interaktywnych zmieniających tablicę we flipchart – podsumowuje Andrzej Bieniek. w
36 iT Reseller nr 15-16 (293-294) • październik 2016