Page 38 - ITReseller_pazdziernik_2016
P. 38
» RYNEK
Dane trzeba chronić
Z Alanem G. Buntem, prezesem firmy Commvault, rozmawia
Mieczysław T. Starkowski
Czym różnią się rozwiązania Comm vault w dziedzinie ochrony i odzy skiwania danych od systemów kon kurencyjnych?
– Moim zdaniem różnica jest zasad- nicza. Pokazuje to historia naszego przedsiębiorstwa. Nasi rywale doda- wali pewne funkcjonalności do swoich systemów, m.in. dzięki przejmowaniu różnych mniejszych firm. Natomiast my całkowicie przeprojektowaliśmy nasz system już kilkanaście lat temu. Obec- nie mamy platformę czysto softwa- re’ową, która wspiera różne środowiska. Poza tym wyróżnia nas skalowalność naszych rozwiązań. Kolejna sprawa to fakt, że od paru lat współpracujemy z dużymi dostawcami i znaczna część usług, jakie oferujemy, jest już w tej chwili zautomatyzowana. Generalnie można powiedzieć, że na naszym ryn- ku trzeba być naprawdę sporo lepszym od konkurencji, jeżeli chodzi o wydaj- ność, o to, w jakim stopniu pozwala- my zaoszczędzić koszty czy pomagamy zredukować ryzyko.
Na rynku jest dostępnych wiele apli- kacji z wbudowanymi mechanizmami ochrony danych, a więc klient nie bę- dzie dodatkowo inwestował w ochro- nę danych, jeśli coś już ma, a to no- we rozwiązanie miałoby być tylko tro- chę lepsze. Ale my naprawdę jesteśmy firmą skoncentrowaną na klientach. Chodzi zarówno o technologię, jaką oferujemy, jak i energię, która idzie na wsparcie klientów.
Sam bardzo się o to staram, bo mam takie konserwatywne podejście do biznesu. Wierzę w to, że jeśli klient jest zadowolony, nasz biznes będzie się rozwijał. Ale z drugiej strony widzę, że przyszły bardzo ciekawe czasy. Teraz ważny jest agresywny marketing, bar- dziej aktywne podejście do sprzedaży. Wiemy o tym i również dlatego jestem przekonany, że mamy ogromną prze- wagę nad konkurentami.
Czy te rozwiązania są przeznaczo ne dla korporacji, czy mogą być też używane przez małe i średnie przed siębiorstwa?
– Około dwóch trzecich naszych klien- tów to organizacje klasy enterprise,
czyli duże i bardzo duże. Są to zarów- no firmy komercyjne, jak i duże insty- tucje sektora publicznego. Natomiast pozostałe 30 procent to średnie przed- siębiorstwa. Mamy trochę klientów z sektora najmniejszych firm, ale one są obsługiwane przez dostawców usług w modelu service provider.
Jak istotne są rozwiązania chmuro we dla firmy?
– Wszyscy mówią dzisiaj o chmurze, ale wiele zależy od tego, jak ją definiujemy. Cały świat się zmienia, między innymi teleinformatyka. Operujemy niesamo- witą ilością danych, rzędu petabajtów. One muszą być gdzieś przechowywa- ne. Nasze rozwiązania muszą sprostać temu wyzwaniu – zarówno od strony technicznej, jak i ekonomicznej. Ważna jest przy tym szybkość wdrożenia, ale także osiągania wartości, które w ten sposób mają być generowane. Jesz- cze inna sprawa, o której warto wspo- mnieć, to emocje. Moim zdaniem wo- kół chmury powstało mnóstwo nie- porozumień. Minął jakiś czas i sytuacja się poprawia. Te zjawiska zaczynają być lepiej rozumiane, a więc i postrze- gane. Rozmaite rozwiązania są wdra- żane przez klientów. To bardzo cieka- we, zwłaszcza że dzieje się na naszych oczach.
Śledzę to uważnie w naszej firmie, ob- serwuję przychody i naszą pozycję na rynku. Poza tym często rozmawiam z klientami. Pytam: co chcecie osiągnąć dzięki tym rozwiązaniom, na czym wam najbardziej zależy? I często się okazuje, że mają podobne cele co my. To oczywiście bardzo nas cieszy. Ale czasem mówią: mamy określoną infra- strukturę, a tak naprawdę nie jesteśmy pewni, jak nią zarządzać. Wtedy dysku- tujemy i dochodzimy do wspólnych wniosków.
Ważna jest również elastyczność.
– Zawsze podkreślam, że nasza plat- forma jest otwarta. Pewne elementy można wymieniać. Klienci nie czują, że są naszymi zakładnikami. A przecież to się zdarza w przypadku rozwiązań na- szych konkurentów. Generalnie cho- dzi o to, że przechowywanie i aktuali-
38 iT Reseller nr 15-16 (293-294) • październik 2016