Page 165 - 29_2020_LiryDram
P. 165

Nagroda Literacka
im. Samuela Bogumiła Lindego 2020 Toruń–Getynga
Dorota Masłowska z Polski i Dea Loher z Niemiec – laureatkami tegorocznej nagrody literackiej im. Samuela Bogumiła Lindego fundowanej przez miasta partnerskie Toruń i Getyngę.
Polsko-niemiecka nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego została przyznana w 2020 r. po raz 25. Nosi imię urodzonego w Toruniu slawisty i językoznawcy Samuela Bogumiła Lindego (1771–1847), twórcy pierwszego, 6-tomowego Słownika języka polskiego.
W gronie jej laureatów znaleźli się między innymi Günter Grass, Siegfried Lenz, Ryszard Kapuściński, Christa Wolf i Marcel Reich-Ranicki. W ubiegłym roku otrzymali ją Szczepan Twardoch i Christoph Hein.
Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego nie jest, by użyć tu
niezbyt precyzyjnego określenia, zwyczajną nagrodą literacką, którą honoruje się całokształt dokonań pisarskich, jakichś ich ideowo, gatunkowo bądź tematycznie umotywowany fragment czy konkretną książkę. Ta ustanowiona w 1996 roku nagroda jest elementem zjawiska znacznie szerszego niż literatura, jest elementem więzi partnerskich, elementem porozumienia i pojednania, wreszcie przywołaniem
i potwierdzeniem tego, co wspólne i niepodzielne, co łączy Polaków i Niemców zarówno w tym, co konkretne i lokalne, jak i w tym, co uniwersalne i nieogarnione, co łączy we wspólnej rozmowie i twórczej re eksji ludzi, społeczeństwa i narody.
dr Krzysztof Ćwikliński
DEA LOHER urodziła się w 1964 r. w Traunstein (Górna Bawaria). Należy do najważniejszych niemieckojęzycznych dramaturgów współczesności. Loher studiowała germanistykę,  lozo ę i scenopisarstwo, m.in. w klasie Heinera Müllera.
Debiutowała sztuką Olgas Raum (Przestrzeń Olgi, 1990), a jej powieść Bugatti taucht auf została nominowana do Niemieckiej Nagrody Literackiej. Jest laureatką m.in. Nagrody im. Else Laske-Schueler za dorobek dramaturgiczny (2005), Nagrody im. Bertolta Brechta (2006) i Nagrody im. Josepha Breitbacha. W Polsce jej twórczość teatralna jest znana głównie dzięki inscenizacjom Pawła Miśkiewicza (Teatr Polski we Wrocławiu i Stary Teatr w Krakowie).
DOROTA MASŁOWSKA urodziła się w 1983 r. w Wejherowie. Studiowała psychologię
i kulturoznawstwo. Jej debiutancka powieść Wojna polsko-ruska pod  agą biało-czerwoną
z 2002 r. została przetłumaczona na kilkanaście języków. Masłowska została za nią uhonorowana Paszportem „Polityki”, a w 2005 r. wyróżniona Niemiecką Młodzieżową Nagrodą Literacką. Za swoją kolejną powieść Paw królowej Masłowska otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2006. W roku 2018 ukazała się jej powieść Inni ludzie.
październik–grudzień 2020 LiryDram 163


































































































   163   164   165   166   167