Page 54 - ITReseller_3-4_2015
P. 54

» SYSTEMY NAS I MONITORING DLA MSP
z kolei oferuje już także przygotowa- nie notatek za pomocą rysika.
q BACKUP I REPLIKACJA
Mamy także usprawnienia backupu i jest to elastyczna opcja automa- tycznej rotacji starszych plików, aby oszczędzać pojemność, a także prze- glądarka wersji plików, która pozwa- la szybko odzyskać potrzebne dane z pominięciem wielu kroków pod- czas procesu odzyskiwania.
– Synology oferuje wiele dodatko- wych aplikacji dla serwerów NAS. Które z nich cieszą się największą popularnością?
Pośród użytkowników zarówno bizne- sowych, jak i domowych liczne grono zwolenników ma aplikacja Cloud Sta- tion, czyli osobista chmura z automa- tyczną synchronizacją na wielu urzą- dzeniach. Także aplikacja Note Station, czyli cyfrowy notatnik, który pojawił się zaledwie pół roku temu, jest jedną z najczęściej pobieranych. Klienci biz- nesowi dbają o bezpieczeństwo swo- ich zasobów, mamy więc spore zainte- resowanie oprogramowaniem backu- powym, antywirusem czy usługą VPN. Rośnie także popularność aplikacji użytkowych, czyli tych, które pomaga- ją w efektywnym prowadzeniu bizne- su, jak serwer poczty, serwer witryn in- ternetowych czy chociażby zewnętrz- ne systemy ERP/CRM. Do topowych aplikacji użytkowanych przez klientów zalicza się także Surveillance Station do monitoringu wizyjnego.
Dlaczego producenci NAS coraz in- tensywniej promują rozwiązania do monitoringu wizyjnego?
– Rynek monitoringu w Polsce cały czas jest na etapie rozwoju, systemy NAS wyposażone w aplikacje do mo- nitoringu są świetnym rozwiązaniem, szczególnie przy ograniczonych bu- dżetach, które nie pozwalają na osob- ny zakup pamięci masowej i dedy- kowanych rejestratorów. NAS z od- powiednią aplikacją staje się siecio- wym rejestratorem wideo, który moż- na wykorzystać w zależności od po- trzeb. Nasze rozwiązania są dostoso- wane zarówno do użytkowników do- mowych i niewielkich firm posiadają- cych 1–4 kamery, jak i do wdrożeń na dużą skalę z wieloma NVR i setkami kamer, które można połączyć ze sobą
za pomocą centralnego systemu za- rządzania.
– Wasze produkty posiadają kilka wyróżników, takich jak klaster wy- sokiej dostępności (Synology High Availability) czy Synology Hybrid RAID (SHR). Na ile wymienione funk- cje ułatwiają obsługę urządzeń? Klaster wysokiej dostępności jest świet- nym rozwiązaniem dla małych i śred- nich firm, które chcą sobie zapewnić cią- głość pracy w razie awarii. Mowa o mi- nimalizacji czasu przestoju związanego np. z przypadkowym odłączeniem od zasilania lub awarią dysków. Dwa serwe- ry pracujące ze sobą w trybie aktywny – pasywny automatycznie synchronizują dane między sobą, z serwera aktywne- go na oczekujący serwer pasywny. Jeśli dojdzie do zdarzenia, przez które serwer aktywny nie będzie dostępny, wówczas serwer pasywny automatycznie przej- mie jego zadania w ciągu kilku sekund lub minut i użytkownicy mogą nawet nie zauważyć, że coś się stało i szybko uzyskać ponowny dostęp do zasobów. Przełączenie awaryjne można także wy- konać ręcznie, jeśli np. w serwerze ak- tywnym administrator chce dokonać wymiany dysków lub elementu sprzę- towego, nie musi już odcinać pracowni- ków od danych na długi czas.
SHR z kolei pomaga zoptymalizować wykorzystanie pojemności dysków. W przypadku tworzenia RAID na dys- kach o różnej pojemności pod uwa- gę brana jest pojemność najmniejsze- go dysku. Może się więc okazać, iż za- miast zwykłego RAID lepiej zastoso- wać SHR, gdyż wówczas pojemność większych dysków nie zostanie zmar- nowana, a po prostu zostanie na nich utworzony dodatkowy wolumen na dane. Jest jeszcze jedna zaleta związa- na z SHR dla użytkowników początku- jących lub małych firm bez administra- tora – jeśli nie zna się typów macierzy RAID, to system zoptymalizuje pojem- ność wolumenu samodzielnie na pod- stawie zainstalowanych dysków.
NAS staje się powoli centrum mul- timedialnej rozrywki. Jak w tej roli sprawdzają się produkty Synology? Wielu użytkowników domowych ku- puje nasze rozwiązania właśnie ze względu na możliwość wykorzystania ich w domowych centrach multime- dialnych. Dla ułatwienia wyboru spo-
śród serwerów z naszego portfolio za- projektowaliśmy dwa urządzenia de- dykowane entuzjastom multimediów, są to DS214play i większy czterokiesze- niowy brat, czyli DS415play. Dwukie- szeniowy serwer posiada port na kar- tę SD i przycisk szybkiego kopiowania, użyteczne narzędzie dla entuzjastów fotografii, którzy swoje dzieła mogą ko- piować bezpośrednio na serwer. Oby- dwa NAS-y są dostosowane także pod kątem strumieniowego przesyłania fil- mów na urządzenia DLNA w jakości Full HD, przydatna funkcja dla wielbi- cieli kina domowego, których telewi- zory nie obsługują transkodowania do tej rozdzielczości, oraz posiadaczy Ap- ple TV czy iOS.
Na ile pomocne w przypadku multi- mediów są aplikacje?
Oprócz standardowego zastosowania NAS jako pamięci masowej dla plików muzycznych, wideo i zdjęć nasze roz- wiązania multimedialne mają mocne punkty, którymi są dedykowane aplika- cje służące do odtwarzania plików mul- timedialnych: Audio Station dla muzy- ki, Photo Station pozwalająca tworzyć albumy zdjęć i bloga oraz Video Sta- tion dla filmów oraz domowych na- grań wideo. Dzięki nim można tak- że uporządkować przechowywane na serwerze kolekcje, udostępniać je za pomocą linków znajomym lub przesy- łać strumieniowo na większe ekrany te- lewizorów czy lepsze głośniki. To jesz- cze nie wszystko, dla tych, którzy chcą mieć dostęp do swoich danych w dro- dze, mamy dedykowane aplikacje na urządzenia przenośne, do odtwarzania multimediów lub chociażby natych- miastowej synchronizacji zdjęć zrobio- nych za pomocą smartfona na Syno- logy NAS. Przydatne funkcje dla osób, które często podróżują i muszą czekać na lotniskach czy dworcach, zawsze można wówczas powrócić do wspo- mnień z ostatnich wakacji, przegląda- jąc album zdjęć. Z kolei jeśli jest to po- dróż służbowa, można oczywiście obej- rzeć nagrania szkoleniowe czy przeglą- dać materiały multimedialne, aby lepiej przygotować się na spotkanie.
Większość firm i gospodarstw do- mowych będzie przechowywać da- ne w modelu hybrydowym. Czy je- steście przygotowani na taki scena- riusz?
54 iT Reseller
nr 3-4 (261-262) • marzec 2015


































































































   52   53   54   55   56