Page 52 - ITReseller_3-4_2015
P. 52
» MARKETING
Dzięki customer intelligence, czyli procesowi gromadzenia i analizowania informacji
o konsumentach, przedsiębiorstwa zyskują przede wszystkim możliwość lepszego poznania
i zrozumienia własnych klientów.
(call center). Dobrze sprofilowana od- powiedź na oczekiwania i wymagania konsumentów skutkuje wyższą sprze- dażą, niższymi kosztami zakupu i więk- szą lojalnością klientów.
– Dzięki customer intelligence, czyli procesowi gromadzenia i analizowa- nia informacji o konsumentach, przed- siębiorstwa zyskują przede wszystkim możliwość lepszego poznania i zrozu- mienia własnych klientów. Ma to klu- czowe znaczenie podczas próby spro- stania ich oczekiwaniom i zindywidu- alizowanego dotarcia do użytkowni- ków – wyjaśnia Szymon Kosiński, pre- zes zarządu Sarigato.
Customer intelligence powinno być przede wszystkim wykorzystywa- ne jako podstawa do przekształcenia wszystkich informacji uzyskanych po- przez gromadzenie i analizę danych w ukierunkowane działania. W ten spo- sób, za pomocą dokładnie określonej segmentacji, z ogromu dostępnych su- rowych danych można uzyskać infor- macje potrzebne do ukierunkowane- go dotarcia do klientów. Customer in- telligence to swego rodzaju dźwignia, umożliwiająca kierowanie relacjami z klientem w pożądanym kierunku. Na przykład niezainteresowani lub nieak- tywni klienci mogą być szybko identy- fikowani, a komunikacja z nimi prowa- dzona w odpowiedni sposób.
Nowe otwarcie
Istnieje kilka powodów, dla których reseller specjalizujący się dotychczas
w dostarczaniu rozwiązań IT powi- nien rozszerzyć zasięg swojego dzia- łania. Po pierwsze dystrybucja syste- mów marketing automation umożli- wia uzyskanie stałego dodatkowego miesięcznego przychodu. Systemy tej klasy są coraz szerzej stosowane przez firmy na całym świecie, oczywiście tak- że w Polsce. Firmy coraz chętniej in- westują w automatyzację marketingu i sprzedaży, ponieważ widzą w niej na- turalne uzupełnienie systemów CRM iERP.
Dla resellera nie bez znaczenia jest tak- że poszerzenie swojej oferty o inno- wacyjne usługi marketingowe. Obec- nie rynek usług marketingowych jest opanowany przez klasyczne usługi skupione wokół modnych i chwytli- wych haseł typu SEO, SEM, Social Me- dia. Na rynku funkcjonuje kilka tysię- cy firm tego typu i nawet małe firmy śmiało konkurują z największymi gra- czami. Dzięki systemowi marketing automation każdy z resellerów dołą- cza to tej grupy, jednak oferując goto- we, predefiniowane usługi dopasowa- ne do profilu wielu firm.
– Klasyczne techniki marketingowe, takie jak SEO czy adwords, są postrze- gane przez firmy jako koszt. Tworząc najprostsze automatyzacje w syste- mie marketing automation, takie jak powiadomienia dla działu sprzedaży, zaczynasz tworzyć realną wartość dla firmy, dla której pracujesz – podsumo- wuje Grzegorz Błażewicz, prezes firmy Benhauer. w
KAŻDEMU WEDŁUG POTRZEB
DANIEL ZAWILIŃSKI CMO, SerwerSMS
NA POCZĄTKU MUSIMY ZADAĆ SOBIE PYTANIE, co chcemy osiągnąć, i wtedy wybrać odpowiednie dla nas narzędzia. Do niewątpliwych plusów pełnej automatyzacji marketingu należy redukcja kosztów związanych z utrzymaniem osób zajmujących się client service, dostęp do szeregu statystyk oraz przede wszystkim możliwość szybkiego i bezpośredniego dotarcia do szerokiego grona odbiorców, np. za pomocą SMS-ów. Z drugiej strony jednak można zauważyć mniejszą personalizację komunikatów marketingowych oraz brak kontaktu klienta z człowiekiem. Na automatyzację marketingu powinni się zdecydować przedsiębiorcy, którym zależy na szybkim i natychmiastowym kontakcie z klientami, nawet kosztem mniejszej personalizacji przekazu marketingowego. Przedsiębiorcy, którzy liczą przede wszystkim na działania dopasowane do klientów i w wysokim stopniu zindywidualizowane, powinni zastanowić się nad personalizacją swoich działań. Do plusów
z pewnością należy nawiązanie relacji z klientem i natychmiastowy feedback ze strony działu obsługi klienta. Jeżeli połączymy personalizację z automatyzacją marketingu, otrzymujemy sytuację win-win, więc może właśnie to jest przyszłość.
52 iT Reseller
nr 3-4 (261-262) • marzec 2015