Page 50 - ITReseller_3-4_2015
P. 50

» MARKETING
Stoimy na progu kolejnej wielkiej rewolucji w pozyskiwa- niu danych o konsumentach – mówi Mateusz Strzelecki, dyrektorem marketingu w S4E SA.
Marketing policzalny
Mateusz Strzelecki
Rozumienie liczb, które otrzymujemy w procesie interakcji biznesowych, ma prowadzić do tego samego profitu – do oszczędności czasu.
Wlatach 80. firmy zbierały da- wykorzystywać 27 procent, a 31 procent
ne o zachowaniach konsu- mentów za pomocą skane- rów kodów kreskowych (ang.
barcode reader). Lata 90. to początki re- wolucji internetowej. Kliknięcia na ser- wisach internetowych stały się nowym źródłem wiedzy o zachowaniach kon- sumentów. Dzisiaj stoimy na progu ko- lejnej wielkiej rewolucji w pozyskiwa- niu danych o konsumentach – media społecznościowe, rozkwit technologii mobilnych czy wschodzący trend in- ternetu rzeczy. Bez problemu możemy dowiedzieć się o czyichś pasjach, po- wiązaniach towarzyskich, przeżyciach
nie planuje. Główne obszary wykorzy- stania danych to obszar rozumienia za- chowań konsumentów (48 proc.) oraz obszar analityki operacyjnej (21 proc.).
Więcej niż lead
Podejście oparte na pozyskiwaniu le- adów (ang. lead generation) to już za mało. Dzisiaj sprzedaż to edukacja, po- kazywanie możliwości rozwiązania pro- blemu biznesowego. Taka postawa pro- wadzi do generowania popytu (ang. de- mand generation). Już od kilku lat docie- ra się do klienta w innej fazie procesu za- kupowego. To nie jest już etap wyboru
50 iT Reseller
nr 3-4 (261-262) • marzec 2015
itd. Wyzwaniem staje się nie pozyska- nie informacji o konsumentach, ale ich właściwe kolekcjonowanie, przetwa- rzanie, analizowanie i precyzyjne wyko- rzystanie.
Big Data – rozmyte pojęcie
Do dziś nie wiadomo precyzyjnie, co ten termin oznacza. Nie zmienia to faktu, że 90 procent światowego za- sobu danych zostało wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat.
Jak podaje Datameer 2014, świato- wy rynek narzędzi służących do anali- zy danych wart jest dzisiaj 1,5 biliona dolarów. Do roku 2020 będzie wart 50 bilionów dolarów. Ten sam raport po- kazuje, że prym w dziedzinie wykorzy- stania wiedzy o konsumentach wie- dzie sektor finansowy (22 proc.), tech- nologiczny (16 proc.), telekomunika- cyjny (14 proc.).
W naszej branży (IT – firmy informatycz- ne) wiedzę o odbiorcach opartą na da- nych wykorzystuje 42 procent, planuje
dostawcy, tylko etap uświadomienia po- trzeby zmiany, która spowoduje rozwią- zanie problemu biznesowego.
Technika małych kroków
i pragmatyzm
Przed etapem zakupu drogiego roz- wiązania do analityki lepiej prześledzić proces wdrożenia działania marketin- gowego i jego raportowania. Dla każ- dej organizacji schemat ten jest tro- chę inny, jednak kierunek postępowa- nia jest raczej stały. Może on wyglądać na przykład tak:
START
Planowanie aktywności marketingo- wej:
q ustalanie celów marketingowych
(np. prosprzedażowy, wizerunkowy) q konsultacje z działem handlowym q opracowanie założeń strategicznych q ponowne konsultacje z działem
handlowym
q opracowanie konceptu kreatywnego


































































































   48   49   50   51   52