Page 49 - ITReseller_3-4_2015
P. 49
» TECHNOLOGIE
gu itp. Wydaje się więc, że standaryza- cja sprzętu serwerowego to właściwy trend. Już teraz można zarządzać ser- werami różnych producentów za po- mocą standardowego protokołu IPMI – wszystkie standardowe serwery uży- wają też szyn PCI Express dla kart roz- szerzeń.
– Wyjątek stanowią obudowy blade, które oczywiście mają swoje zalety, ale nie są pozbawione wad – mówi Rejow- ski. – Zaliczyłbym do nich konstrukcję. Są zbudowane w taki sposób, aby na trwałe związać użytkownika z pro- ducentem blade, bo wolne miejsca w obudowie można wypełnić moduła- mi tego samego producenta.
– Jednak – jak mówi Paweł Masłow-
– Nowoczesne urządzenia intelowe pozwalają na partycjonowanie za- sobów – mówi. – Technologia łącze- nia modułów blade umożliwia budo- wanie rozwiązań wielordzeniowych. Z kolei możliwość partycjonowania zasobów, czyli LPAR, doskonale nada- je się do konsolidacji środowisk aplika- cyjnych. Funkcjonalność N+M zwięk- sza niezawodność i dostępność pra- cy krytycznych środowisk – działa jak rozwiązanie klastrowe, przełącza- jąc uszkodzony moduł blade na mo- duł zapasowy. Nie bez znaczenia jest również koszt zakupu licencji aplikacji, który dla platformy Intel jest w więk- szości przypadków korzystniejszy.
aranżowane w układzie zimnych i cie- płych korytarzy, aby zapewnić maksy- malne wykorzystanie schłodzonego powietrza, a do chłodzenia serwerów winno się używać redundantnych kli- matyzatorów.
– Dzięki temu w razie uszkodzenia jed- nego z klimatyzatorów pozostałe pra- cują z mocą nominalną i przejmują ca- łe obciążenie – twierdzi Dariusz Wich- niewicz.
Wydajnie do przodu
Paweł Masłowski, architekt rozwiązań w Pionie Rozwoju i Wsparcia w Qumak, uważa, że na rynku serwerów dla cen- trów danych utrzyma się trend pole- gający na wzroście mocy obliczenio-
ski, Architekt Rozwiązań w Pionie Rozwoju i Wsparcia w firmie Qumak – w przypadku dużych centrów prze- twarzania danych najczęściej wybie- rane są serwery kasetowe, bo umożli- wiają uproszczenie zarządzania infra- strukturą oraz ułatwiają dalszą rozbu- dowę.
W sumie, zdaniem Rejowskiego, użyt- kownicy chcieliby serwer od dowolnie wybranego producenta montować do ustandaryzowanej szafy, ze standar- dowymi szynami i podłączeniem do standardowego PDU (Power Distribu- tion Unit). Do tego standardowe zarzą- dzanie całą infrastrukturą.
Jeśli chodzi o architekturę serwerów, to Marek Toczko, Architekt i Konsul- tant Techniczny w Hitachi Data Sys- tems, uważa, że nowoczesne rozwią- zania wyposażone w procesory Intel są alternatywą dla rozwiązań z proce- sorami RISC.
Nie tylko serwery
Centrum danych to oczywiście nie tyl- ko serwery. Dariusz Wichniewicz, dy- rektor Działu Rozwoju Usług Teleko- munikacyjnych w ATM, mówi, że no- woczesne serwerownie powinny mieć powierzchnię techniczną zaprojekto- waną co najmniej zgodnie z norma- mi Tier III, być nadzorowane systemem monitorującym i mieć nadmiarowe za- silanie – w tym generatory prądotwór- cze. Z kolei zabezpieczenie przeciw- pożarowe to systemy detekcji pożaru, gazowe systemy gaśnicze i niezależne strefy pożarowe. Standardem powinny być też takie rozwiązania, jak np. sys- temy telewizji przemysłowej, strefowej kontroli dostępu, sygnalizacji włama- nia i napadu.
Potrzebne są też sterowniki parame- trów wilgotności i temperatury po- wietrza. Ponadto ciągi komunikacyj- ne w serwerowniach powinny być za-
wej urządzeń – prawo Moore’a, jedne- go z założycieli firmy Intel, wydaje się nie tracić znaczenia. Producenci pro- cesorów do niedawna zwiększali moc układów przez dodawanie kolejnych rdzeni. Obecnie oferują coraz szybsze jednostki dzięki zastosowaniu ukła- dów przyśpieszających niektóre ope- racje, np. szyfrowanie. Rośnie też prze- pływność pamięci podręcznej i pręd- kości oraz pojemność pamięci ope- racyjnej. Najbardziej znaczącą zmianą wydaje się nowe podejście do projek- towania coraz szybszych sieci łączą- cych urządzenia. Standardowe połą- czenia 1 Gb zastępowane są łączami 10 Gb, a nawet 40 Gb.
– Można oczekiwać, że trendy związa- ne ze wzrostem mocy obliczeniowej serwera oraz projektowania sieci po- zwalających na coraz szybszy przesył danych utrzymają się jeszcze przez dłu- gi czas – mówi Paweł Masłowski. w
nr 3-4 (261-262) • marzec 2015
iT Reseller 49