Page 60 - ITReseller_3-4_2015
P. 60

» SYSTEMY NAS I MONITORING DLA MSP
Wielki Brat już nie straszy
Andrzej Janikowski
Analizując rynek systemów monitoringu IP, można dojść do wniosku, że potencjalni klienci przestali już je utożsamiać
z państwem powszechnej inwigilacji. Stosowanie monitoringu wizyjnego przynosi przecież tak wiele pożytku. Za stosunkowo niewielkie pieniądze kupuje się dobre rozwiązanie i... spokój na lata.
Polski rynek systemów monito- ringu IP ciągle się rozwija, choć jak przyznaje Renata Krajewska, Product Manager w Synology,
jeszcze nie tak szybko jak za naszą za- chodnią granicą. Coraz lepsze rozwią- zania oferowane przez dostawców i – niestety – coraz większe zagrożenia przyczyniają się do rozpowszechnia- nia tego typu rozwiązań. Kupują firmy różnej wielkości, samorządy lokalne i klienci indywidualni.
– System monitoringu można wdro- żyć niemal wszędzie – mówi Renata Krajewska. – Klientem firm integrator- skich może być zarówno mały sklepik osiedlowy, jak i duża instytucja pań- stwowa albo przedsiębiorstwo. Dobrze też pamiętać o takich pomy- słach, jak monitoring w chmurze i kon- cepcja inteligentnych domów. W zasa- dzie jedynym czynnikiem spowalnia- jącym rozwój systemów monitoringu IP jest ich cena, która jednak systema- tycznie spada.
Na każdą kieszeń
Branża IT obserwuje kształtowanie się trendu polegającego na wzroście za- interesowania prostymi rozwiązania- mi. Grzegorz Całun zauważa, że coraz większa część społeczeństwa dyspo- nuje technikami mobilnymi, najczęściej nowoczesnymi telefonami. Przekłada się to na zainteresowanie elektroniką użytkową i jej możliwościami. Dużym wzięciem cieszą się kamery z funkcją zdalnego dostępu przez internet, które można obsługiwać za pośrednictwem smartfonów. Często uruchomienie ta- kiego rozwiązania wymaga instalacji dodatkowej infrastruktury, np. routera, punktu dostępowego WLAN, czy też przełącznika sieciowego. Te urządzenia
są kupowane jako uzupełnienie struk- tury sieciowej systemu, który jest budo- wany przez użytkownika.
– Nie każdy natomiast potrzebuje re- jestratorów – mówi Grzegorz Całun. – Po pierwsze jest to spory wydatek i nie każdego będzie na niego stać. Przestrzeń dyskowa może być w szyb- ki i prosty sposób zorganizowana bez- pośrednio w kamerze przez zainstalo- wanie w niej karty pamięci. Istnieją na rynku rozwiązania hybrydowe łączące funkcjonalność dysku sieciowego i re- jestratora.
W wypadku mniejszych firm, które li- czą każdy grosz, oferuje się tanie roz- wiązania. Choć czasem są odstępstwa od reguły. – Oczywiście znaczenie ma także prowadzona działalność – prze- konuje Renata Krajewska. – Może się zdarzyć niewielki sklep, który ma dość rozbudowany system ochrony. Oczywiście osoby fizyczne, firmy SOHO i MSP to tylko niektórzy klienci. Partne- rzy Konsorcjum FEN obsługują głównie klientów korporacyjnych, a nieco rza- dziej instytucje państwowe. Podobne opinie wygłasza Renata Krajewska, która dodaje, że biznes coraz częściej zdaje so- bie sprawę z tego, iż ochrona danych cy- frowych nie wystarczy, trzeba także za- bezpieczyć swoje mienie. Duże przed- siębiorstwa często stawiają na jakość i wdrażanie systemów nadzoru wizyjne- go nie tylko w siedzibie głównej, ale tak- że w rozproszonych oddziałach.
Konkurencja za plecami
Dystrybutorzy i producenci są zdania, że na rynku wdrożeń rozwiązań do nadzoru IP może być tylko lepiej. Tym bardziej że wiele wskazuje na to, iż naj- większy rywal systemów cyfrowych – rozwiązania monitoringu analogowe-
60 iT Reseller
nr 3-4 (261-262) • marzec 2015


































































































   58   59   60   61   62