Page 64 - ITReseller_3-4_2015
P. 64
» SYSTEMY NAS I MONITORING DLA MSP
duże – z korzyścią dla rynku NAS. Nie oznacza to jednak, że firmy oferujące tego typu urządzenia nie czerpią ko- rzyści z marketingowej mocy słowa „chmura”, z tym że to właśnie urzą- dzenie NAS staje się w niej central- nym punktem dostępu do danych przez sieć Internet.
Ograniczenia dostępu
i zabezpieczenie danych
Dostęp do informacji zgromadzo- nych na urządzeniu może być ogra- niczony na podstawie kont użytkow- ników, grup i uprawnień. Większość systemów operacyjnych zawiadują- cych NAS-ami obsługuje udostępnia- nie plików za pomocą CIFS, NFS, AFP, a także dostęp przez HTTPS czy SFTP. Do niektórych urządzeń producen- ci dodają specjalne oprogramowanie klienckie, zapewniające bezpieczeń- stwo z wykorzystaniem szyfrowania. Dodatkową jego funkcją może być cy- kliczna synchronizacja danych zgro- madzonych na lokalnym dysku z zaso- bami użytkownika na urządzeniu NAS. Dzięki temu użytkownik może praco- wać na swoich dokumentach, nawet gdy chwilowo straci połączenie inter- netowe.
W celu zwiększenia dostępności da- nych zgromadzonych na NAS-ie opro- gramowanie systemowe bardziej zło- żonych urządzeń zapewnia funkcję replikacji pomiędzy urządzeniami. Lu- strzana kopia może dotyczyć wszyst- kich danych zgromadzonych na urzą- dzeniu i przebiegać przez sieć lokalną lub połączenie VPN w różnych lokali- zacjach.
Backup danych
Urządzenie NAS jako centralne miej- sce przechowywania danych musi być wyposażone w pewny mechanizm backupu danych. Dane mogą zostać skopiowane lokalnie na inne urządze- nie – np. dysk zewnętrzny czy nośni- ki optyczne, na inne urządzenie albo do usługi w chmurze. Popularnym roz- wiązaniem jest wykorzystanie chmu- rowej usługi Amazon S3 lub Glacier. Glacier nadaje się bardziej do archi- wizacji danych ze względu na dłuż- sze czasy dostępu w porównaniu z S3. W podobny sposób można wykorzy- stać także mechanizmy przechowywa- nia danych Azure czy Google. Odzyskiwanie danych usuniętych z systemu plików to częste zadanie wykonywane przez administratorów systemów. Funkcjonalność snapshotu pozwala na przywrócenie pełnej ko- pii systemu plików z określonej chwili w czasie. Dostępna jest właściwie we wszystkich urządzeniach oprócz naj- niższej półki cenowej.
Podsumowanie, czyli
dodatkowe możliwości NAS Urządzenie NAS jako centralne miej- sce przechowywania danych – pomi- mo konkurencji efektywnych koszto- wo usług chmurowych – nadal sta- nowi ważny element firmowych sie- ci. Jego konstrukcja i oprogramowa- nie w znaczący sposób odciąża osoby zajmujące się IT od zadań utrzymanio- wych. Dostępna na rynku gama urzą- dzeń pozwala zaoferować odpowied- nie rozwiązanie praktycznie do wszel- kich zastosowań.
Systemy operacyjne i interfejsy użyt- kownika urządzeń NAS pozwalają w prosty sposób konfigurować udziały dyskowe, dodawać kolejne dyski oraz tworzyć współdzielone foldery i udo- stępniać je za pomocą wybranych pro- tokołów. Kopie danych z systemu pli- ków mogą być dostępne w postaci ła- twych do odzyskania snapshotów, a ar- chiwizację, oprócz metod lokalnych, można przeprowadzić wprost to usługi chmurowej, jeśli pozwala na to polityka bezpieczeństwa firmy. W celu przyspie- szenia operacji na pamięci masowej można wykorzystać mechanizm SSD cache, w którym ostatnio używane da- ne są zapisywane na szybkim nośniku. Funkcję taką oferują bardziej zaawan- sowane urządzenia.
Wydaje się, że wszystkie podstawowe zadania, jakie stawiamy NAS-om, są już dobrze rozpowszechnione i zna- ne klientom. Producenci dopracowa- li je także od strony technologicznej i użytkowej. Aby uzyskać przewagę na rynku, zaczęli więc poszukiwać kolej- nych aplikacji, które te sieciowe ma- szyny z dużymi i często bardzo wy- dajnymi dyskami w bezpiecznej konfi- guracji mogą obsługiwać. Od kliku lat nie dziwi więc wykorzystywanie NAS- -ów jako miejsca do przechowywania danych z systemów monitoringu wi- zyjnego rejestrowanego kamerami IP. Powstały bardzo przyjazne interfejsy użytkownika pozwalające na pogląd monitoringu oraz operowanie na da- nych archiwalnych.
Niektórzy producenci (np. QNAP) wi- dzą w urządzeniach NAS nowy poten- cjał wynikający z zastosowania wir- tualizacji. Oprócz wsparcia wydajnej pracy wirtualnych maszyn korzystają- cych z zasobów NAS możliwe jest tak- że uruchamianie na nich wirtualnych maszyn. Ich przeznaczenie może być różne od serwerów webowych, me- diów, współpracy – np. Exchange, po systemy desktopowe uruchamianie w trybie terminalowym. Trend ten jest o tyle ciekawy, że pozwala w ramach jednego urządzenia i zakupu zamknąć szereg z pozoru odległych od siebie funkcjonalności.
Spojrzenie na NAS jako urządzenie wielofunkcyjne otwiera przez nim bar- dzo szeroką pulę zastosowań, która zapewne znajdzie odzwierciedlenie w kolejnych seriach produktów w naj- bliższym czasie. w
GLOBALNY RYNEK NAS – PERSPEKTYWY ROZWOJU Przychody (mld USD)
8,1
6,8
3,7
4,0
5,6
2,6
1,6 1,2 1,3
2015’ 2016’ NAS dla MSP
5,9
4,2
2013’
NAS dla dużych przedsiębiorstw
4,8
0,8 0,9
1,2 1,0
1,4
1,6
2014’
2017’
NAS dla konsumentów
2018’
źródło: Technavio
64 iT Reseller
nr 3-4 (261-262) • marzec 2015