Page 66 - ITReseller_3-4_2015
P. 66
» FELIETON
Dwa światy
Mieczysław T. Starkowski
Pogodny wrześniowy wieczór. Grupa dżentelmenów sączy drinki w swym ulubionym klubie Mewa i Przyjaciele. Tematy typowe: kobiety, sport, samochody.
I oczywiście niedawne urlopy.
– Jurek, gdzie byłeś? – pytają największego obieżyświata.
– W kosmosie...
– Żartujesz!
– Nie, daję słowo...
Rzecz dzieje się w ro- formacje do wyświetlacza
ku 2025. Wyspecjali- zowane agencje ofe- rują bogatym tury-
stom nowe usługi, niezna- ne dziesięć lat wcześniej. Wypady w kosmos stały się niezwykle atrakcyjne, bo bardzo się różnią od trady- cyjnych wyjazdów. Gwa- rantują doświadczenia zna- ne poprzednio tylko nie- licznym astronautom: za- pierające dech w piersiach widoki krzywizny kuli ziem- skiej z bardzo dużej wyso- kości.
Nie ma jednak wątpliwo-
ści: z różnych przyczyn (nie
tylko finansowych) tego ty-
pu wyprawy nie zaintere-
sują jednak milionów. Ale
inne zmiany są nieuniknio-
ne. Od wielu lat coraz więk-
szą rolę odgrywa technika,
przede wszystkim rozmaite
rozwiązania teleinforma-
tyczne, podkreślają eksper-
ci serwisu Skyscanner.
Zapowiada się długi, męczący tydzień pra- cy. Tomasz, prezes dużej firmy, wzdycha i ru- chem dłoni wyłącza sterowaną gestami sta- cję roboczą. Najwyższy czas zrobić sobie przerwę. Nie tylko tego dnia zresztą. Sper- sonalizowany serwis MeTube informuje go, że powinien na jakiś czas wyjechać, by od- począć. Marta, jego wirtualna asystentka, zauważyła u niego objawy przemęczenia. Z własnej inicjatywy zaczęła przygotowy- wać propozycje podróży, które powinny mu się spodobać. Wycieczka do Afryki śladami
rzystać z semantycznych intuicyjnych na- rzędzi umożliwiających poznawanie prefe- rencji klientów. Będą na przykład wiedzieć, że dana osoba podróżuje regularnie w in- teresach, zabiera tylko bagaż podręczny, korzysta z drogich linii lotniczych i zwykle zatrzymuje się w pięciogwiazdkowym ho- telu, położonym nie dalej niż kilometr od miejsca spotkania.
Powie ktoś: straszne! A gdzie relacje między- ludzkie? Świat znajdzie się we władzy ma- szyn, a ludzkość – wielkiego brata?
Z pewnością tak, bo teoretycznie możemy rezygnować z usług tego typu. Ale w prak- tyce trudno sobie wyobrazić, by pozwoliło na to stale rosnące tempo życia. Czy nam się to podoba czy nie, taka jest cena roz- woju. I od tych zjawisk nie ma odwrotu. To- masz i Marta są postaciami fikcyjnymi, ale wspomniane technologie już działają albo są w fazie testów.
Na szczęście czasem zdarza się jednak coś, co przywraca nam wiarę w człowieka. Oto na przykład zawiesza się informatyczny sys- tem rezerwacji biletów na pendolino. A na miejscu, w pociągu, konduktor nie ma o tym pojęcia i wypisuje bilet mniej więcej cztery razy droższy. Pasażer oddycha z ulgą, bo wie, że nie rządzi nim maszyna. w
Usługodawcy
z branży turystycznej będą korzystać
z semantycznych intuicyjnych narzędzi umożliwiających poznawanie preferencji klientów.
trzeciej generacji. Zestaw starannie dobranych, inspi- rujących obrazów i dźwię- ków ma zachęcić do podró- ży. Oczom Tomasza ukazu- je się hologram przedsta- wiający przepiękny morski pejzaż widziany zza panora- micznych okien pokoju za- nurzonego w krystalicznie czystych wodach u wybrze- ży Fidżi.
– Proszę, zarezerwuj mi tam pokój, Marto.
Brzmi jak science fiction? Tak ma wyglądać nieodle- gła już przyszłość. Kolejny- mi etapami tego procesu będą dalsza personaliza- cja treści i postępy w ta- kich obszarach, jak sztucz- na inteligencja. Dzięki nim staniemy się świadkami trudno dziś wyobrażalnej zmiany w podejściu do re- zerwacji i samych wyjaz- dów. Usługodawcy z bran- ży turystycznej będą ko-
ostatnich słoni? Bo za dwadzieścia lat już ich nie będzie.
– A może coś bardziej ory- ginalnego? – zastanawia
się Tomasz.
– W takim razie je-
den z tych nowych podwodnych ho- teli – proponu- je Marta, przy- gaszając świa- tła i wypełnia- jąc pomieszcze- nie dźwiękiem fal rozbijających się o rafę koralo- wą. Przesyła też in-
66 iT Reseller
nr 3-4 (261-262) • marzec 2015