Page 69 - LiryDram_16_2017OK
P. 69
nicznych: Tourist’s Guide to Warsaw Te- atru Żydowskiego z Rumunii, w reż. Euge- ne Gyemanta, z Maią Morgenstern w jed- nej z głównych ról, czy wystawione przez Teatr Yiddishpiel z Izraela, po raz pierw- szy w jidysz, Czekając na Godota w reż. Joshuy Sobola.
Wśród wydarzeń Festiwalu nie brakło tak- że rozbudowanego programu literackiego. W tym roku nie można było przeoczyć na- zwisk takich twórców, jak Mikołaj Gryn- berg, Remigiusz Grzela, Hanna Krall, Zo- a Posmysz, Monika Sznajderman, Agata Tuszyńska, Irena Wiszniewska, a także na- zwisk wybitnych aktorów, którzy wybrane utwory literackie czytali na żywo: Jadwi- gi Jankowskiej-Cieślak, Andrzeja Sewery- na, Danuty Stenki i Jerzego Radziwiłowi- cza. Bardzo inspirujące były również tego- roczne spotkania z osobami ze świata kul- tury i sztuki oraz działaczami społecznymi kreującymi współczesny obraz stosunków polsko-żydowskich, liczne wykłady, warsz- taty, wystawy sztuki, spacery po Warsza- wie oraz małe formy artystyczne.
FESTIWAL WARSZAWA SINGERA to kultura żydowska w najlepszym wydaniu. Pokazujemy naszym widzom znakomitych artystów, pisarzy, muzyków wraz z ich innowacyjnymi projektami. Dajemy też szansę poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Rozmawiamy z ekspertami, historykami, naukowcami. Umożliwiamy wspólną dyskusję, wymianę poglądów
i wiedzy.
Nasz Festiwal jest miejscem spotkań wszystkich tych, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa.
Style, trendy i mody naturalną koleją
rzeczy powracają. Chętnie obserwujemy, jak przeszłość wdziera się w naszą codzienność, w uliczną przestrzeń.
Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, szanując historię Warszawy i jej mieszkańców, przywraca pamięć o niej tym, którym bliskie jest kulturowe dziedzictwo, wielokulturowość i otwartość stolicy. Jak co roku artyści z całego świata zaprezentowali swoje nowatorskie, eklektyczne i twórcze wykonania inspirowane wspólną, polsko- -żydowską tradycją.
Izabela Teodorkiewicz
przedsięwzięciach artystycznych – podczas 65. i 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim kierowała częścią artystyczną oficjalnych obchodów, a w 2015 roku wystąpiła w koncercie galowym 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: izraelską Złotą Lirę, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
fot. Marta Kuśmierz
lipiec–wrzesień 2017 LiryDram 67