Page 178 - 41_LiryDram_2023
P. 178

  Drewno
mamy
w genach.
O mieszkańcach regionu świętokrzyskiego
Karolina Gałczyńska Szymczyk i Jacenty Kita
 Architektura drewniana – nasz „zamek”, nasze bogactwo i dziedzictwo – łączy mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Te-
mu zagadnieniu poświęcone było „multiwyda- rzenie”, które w niedzielny wieczór, 26 listo- pada odbyło się w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”
Dwugodzinne spotkanie, przy pełnej sali obej- mowało sesję popularno-naukową, wystawę grafik, archiwalnych zdjęć i pocztówek przed- stawiających drewniane dworki, domy i cha- łupy z obszaru Suchedniowa i okolic, promo- cję katalogu obiektów drewnianych powiatu skarżyskiego oraz kalendarza z grafikami Jan Spółczyński.
Było merytorycznie, artystycznie, historycz- nie i ... sentymentalnie.
W pierwszym referacie zatytułowanym Pro- blem katalogowania zabytków drewnianych – refleksje i postulaty prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra – Marcin Janakowski, przedstawił opracowanie pt. Przykłady przedwojennej ar- chitektury drewnianej w powiecie skarżyskim. Katalog wydany przy wsparciu m.in. powiat skarżyski, a także gminy Suchedniów, dostępny jest w wersji cyfrowej dla wszystkich na stro- nie www.fundacjawczorajdlajutra.pl.
O architekturze drewnianej powiatu skarży- skiego mówił kolejny prelegent – dr Piotr Kar- dyś, z Polskiego Towarzystwa Historycznego O/ Skarżysko-Kamienna. Podkreślał unikalny na tle powiatu charakter zabudowy Suchedniowa. Z perspektywy badacza i uważnego obserwatora przytaczał przykłady „dobrej” i „złej” adaptacji starych obiektów. Jako zapalony cyklista od lat przemierza świętokrzyskie szlakiem drewnia- nych chałup i stodół, rozmawia z ich właści- cielami, fotografuje, opisuje i odkrywa ciekawe historie. Jedną z nich – historię „bombowego” drewnianego domu przy ul. Kieleckiej 4 – opo- wiedział właściciel – Marcin Pałac. W czasie II wojny światowej dom był bombardowany, jed- na z bomb wpadła do salonu, ale – na szczęście dla domu i jego mieszkańców – nie wybuchła. Dlaczego tak się stało – nie potrafili wyjaśnić nawet saperzy, którzy uznali, że bomba nie sta- nowi zagrożenia, zostawili ją na miejscu i do dziś mieszkańcy domu „śpią na bombie”! Niezwykle ciekawe, wnoszące nowe tre- ści w naszą lokalną historię oraz dające no- we spojrzenie na przeszłość było wystąpie- nie dr. Krzysztofa Karbownika z Muzeum Wsi Kieleckiej. W swoim referacie pt. Budownic- two drewniane – niedocenione dziedzictwo
 176 LiryDram październik–grudzień 2023























































































   176   177   178   179   180