Page 20 - ITReseller_marzec_2016
P. 20

» TEMAT NUMERU | DRUKOWANIE
Rynek drukarek laserowych – oszczędnie i mobilnie
Mariusz Ludwiński
W 2015 r. cały rynek urządzeń drukujących urósł zaledwie
o 1 proc w stosunku do roku poprzedniego. Działo się jednak na nim wiele: były wzrosty, były spadki, były zmiany preferencji klientów – również w segmencie drukarek laserowych.
DRUKARKI LASEROWE
Badania GfK Polonia pokazują, że na końcowy koszt użytkowania: koszt
w roku 2015 cała grupa urzą- dzeń laserowych stanowiła ok. 55 proc. rynku w ujęciu ilościo-
wym i ok. 40 proc. w ujęciu wartościo- wym. Drukarki laserowe wciąż rządziły (80 proc. rynku) w segmencie urządzeń jednofunkcyjnych (SF), choć ich domi- nacja zmniejszyła się o 10 proc.
Nie zaszły większe zmiany, jeśli chodzi o podział wielkość strumienia sprzeda- ży urządzeń między dystrybutorów de- talicznych i wyspecjalizowanych resel- lerów. – Kanał konsumencki ma wciąż znaczną przewagę nad kanałem bizne- sowym, jeśli chodzi o wielkość sprze- daży. Wiele firm, szczególnie MŚP, de- cyduje się na zakup urządzeń na zwy- kłą fakturę w sklepach detalicznych – wyjaśnia Artur Wąsowski, IT Market Analyst w GfK Polonia. Najistotniejszymi parametrami druka- rek, na które zwracali uwagę klienci, były:
r możliwość pracy bezprzewodowej i przez internet (sprzedaż wzrosła o 40 proc. rok do roku),
r wymiary druku (A3 nieznacznie wzrosło, A4 spadło o 10 proc.),
r szybkość druku urządzeń czarno-bia- łych (spadł udział laserówek w prze- dziale 20–30 str./min, wzrósł w prze- dziale powyżej 40 str./min).
Oczywiście, klienci rozpatrują wszyst- kie te cechy jednocześnie. – Kupując drukarkę dla swojej firmy, biorą oni pod uwagę wiele aspektów wpływających
PODZIAŁ RYNKU
za kopię, szybkość druku, jakość wy- konania, różne formy finansowania za- kupu itd. Jako dostawcy sprzedajemy kompleksowe rozwiązania, a nie po- jedyncze pudełka – zauważa Mateusz Wasilewski, Product Marketing Mana- ger w firmie Samsung.
Oszczędności są OKI
Piotr Parys, CEE Channel Marketing Ma- nager w Oki Systems Polska, w ofercie swojej firmy widzi przesunięcie zakupów w kierunku kolorowych drukarek A3. Mo- no A4 to wciąż lider segmentów sprzeda- ży, kolor A4 utrzymał się na podobnym poziomie, a sprzedaż modeli kolor A3 po- szła w górę o 33 proc. w 2015 r. wzglę- dem 2014. Tak wielkie zainteresowanie to odpowiedź na trendy w korzystaniu z drukarek laserowych przez użytkowni- ków biznesowych.
Po pierwsze: oszczędności bieżące za- pewniane przez takie cechy, jak funkcje energooszczędne, ekologiczne rozwią- zania w budowie i eksploatacji, wyso- kowydajne tonery, bezawaryjność. Klu- czem do efektywnego oszczędzania jest świadomość, że zakup drukarki to zaled- wie 15 proc. całkowitych kosztów użyt- kowania sprzętu. Na pozostałe 85 proc. składają się: zakup materiałów eksploata- cyjnych, konserwacja, serwis, wsparcie i ewentualne naprawy urządzenia.
Po drugie: nowe modele nabywania usługi druku przez umowę kontraktową, która gwarantuje możliwość rozliczenia
WZROST SPRZEDAŻY
W LATACH 2014–2015 (w proc.)
wg formatu druku
6,4
0,8
ilość
udział w sprzedaży
-4,8
-10,1
A3 17” (42 cm) A4 12” (30 cm)
drukarki laserowe dla biznesu drukarki laserowe dla konsumentów
27,4%
ilość
57,0%
25,7%
43,0%
39,5%
72,6%
udział
w sprzedaży
74,3%
ilość
60,5%
udział
w sprzedaży
2014
2015
20 iT Reseller
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016


































































































   18   19   20   21   22