Page 5 - ITReseller_marzec_2016
P. 5

reakcję klientów na nową technologię – nie kryje zadowolenia Dawid Kość. – Za sukcesem produktu Touch Anywhe- re niewątpliwie stoi jego cena, prostota obsługi oraz mobilność, na co zwraca- no szczególną uwagę. Możliwość do- dania technologii Monster & Devices do innych rozwiązań również stanowiła istotną część rozmów oraz spotkań na CeBIT.
Unia cyfrowa
Oprócz firm prywatnych swoje osią- gnięcia coraz częściej prezentują także instytucje publiczne. Głównym tema- tem Public Sector Parc podczas CeBIT 2016 były innowacyjne produkty i usłu- gi z zakresu e-administracji. Dużą po- pularnością cieszyło się między innymi interaktywne stoisko poświęcone euro- pejskim inicjatywom rozwijającym elek- troniczne usługi publiczne (Digital Pu- blic Services Across Borders).
– Odwiedzający mieli możliwość po- znać działania zmierzające do budo- wy rynku cyfrowego w Europie (Digital Single Market) – zwraca uwagę Kata- rzyna Rzyszczak, specjalista w Centrum Elektronicznej Gospodarki Instytutu Lo- gistyki i Magazynowania. – Bezpiecz- na i sprawna wymiana danych i doku- mentów ponad granicami, wykorzysta- nie krajowych rozwiązań elektronicznej identyfikacji i podpisu w celu uwierzy- telnienia się w innym państwie człon- kowskim są kluczem do sprawnej elek- tronicznej komunikacji z instytucjami publicznymi. Te i inne rozwiązania są rozwijane dzięki projektom e-SENS oraz e-CODEX, w których uczestniczą mini- sterstwa, instytucje badawcze i firmy prywatne z ponad dwudziestu krajów europejskich oraz Turcji. W rezultacie obywatele i przedsiębiorcy z łatwością zrealizują wiele spraw administracyj-
nych w Europie bez konieczności czaso- chłonnych i drogich podróży. Zakładanie działalności gospodarczej za granicą, uczestnictwo w przetargu publicznym, złożenie pozwu do sądu w krajach UE czy potwierdzenie ubez- pieczenia zdrowotnego i dostęp do da- nych medycznych pacjenta z kraju UE to przykłady tworzonych e-usług. Na ich rozwój znaczący wpływ ma rozpo- rządzenie eIDAS, prezentowane pod- czas CeBIT przez Komisję Europejską. Regulacja zapewnia wspólną podsta- wę interakcji elektronicznej pomiędzy przedsiębiorstwami, obywatelami i or- ganami publicznymi, co ułatwi korzy- stanie z usług internetowych o charak- terze transgranicznym. Dodatkowo od- wiedzający mieli możliwość uzyskania informacji na temat finansowania bu- dowy kolejnych e-usług administracji publicznej dzięki nowemu instrumen- towi finansującemu: Connecting Euro- pe Facility.
Przyszłość widać już dzisiaj
– Tegoroczne targi zdominowały fir- my Huawei i IBM, które pokazały całe spektrum zastosowań: od infrastruktu- ry sieciowej po aplikacje do nauczania – ocenia Przemysław Sękalski, dyrek- tor Centrum Technologii Informatycz- nych Politechniki Łódzkiej. – Bardzo dużo rozwiązań software’owych doty- czyło relacji B2B, co jest coraz bardziej widocznym trendem w rozwoju opro- gramowania.
Faktycznie, firma Huawei miała jedno z największych stoisk (około 3000 me- trów kwadratowych). Niezwykle pręż- na i agresywna w ostatnich latach, pre- zentowała nie tylko rozwiązania tech- niczne, ale również ich wdrożenia. Jej szefowie mówili także wiele o współ- pracy partnerskiej z innymi dostawca-
mi. W Hanowerze podpisano taką umo- wę z niemiecką firmą T-Systems z grupy Deutsche Telekom w celu udostępnie- nia przedsiębiorstwom Open Telekom Cloud – bezpiecznych usług na żądanie w publicznej chmurze obliczeniowej (platformie stworzonej przez Huawei). Inne ważne porozumienie Huawei pod- pisała z firmą Kuka. Chodzi o rozwój ro- botów przemysłowych.
– Ciekawa była hala 14, w której pre- zentowano drony i możliwości ich za- stosowania, od doręczania paczek po monitorowanie dużych powierzchni – wylicza Przemysław Sękalski. – Był też dron z kamerami dookólnymi, umoż- liwiający obserwację pełnej sfery wo- kół pojazdu. Interesujący był pokaz systemu wideokonferencyjnego fir- my Polycom, który pozwalał obserwo- wać wszystkich zebranych wokół stołu konferencyjnego (kamera 360 stopni). Również ciekawy był skaner optycz- ny całej sylwetki wykorzystujący kilka- dziesiąt kamer. Dużo uwagi poświęco- no rozwiązaniom internetu rzeczy i in- teligentnym budynkom. Na targach za- brakło jednak przełomowych innowacji prezentowanych po raz pierwszy (przy- najmniej ja nie widziałem).
Zwracały uwagę systemy związane z zastosowaniem rozszerzonej oraz wir- tualnej rzeczywistości. Często zwiedza- jący dostawali okulary 3D, aby zanurzyć się w innym świecie. Widać, że jest to technologia przyszłości – już w najbliż- szych latach.
Ciekawostką targów było powszechne stosowanie okularów VR. Prezentowano serwerownie, pomieszczenia laborato- ryjne, inteligentne domy, fabryki, czy też otwarte przestrzenie z zainstalowanymi systemami IoT. Coś, co kiedyś było hitem targów, dziś jest narzędziem do prezen- tacji wyników wdrożeń. w


































































































   3   4   5   6   7