Page 114 - 44_LiryDram_2024
P. 114

  Natomiast ja podkreślam zawsze możliwość współpracy ze wspaniałym zespołem ludzi obdarzonych talentem i pasją, co cenię so- bie w tej pracy najbardziej.
Jakie jednostki i budynki wchodzą w skład Muzeum? Co się w nich odbywa? Grudziądzkie Muzeum jest instytucją wielo- działową. W jego strukturze znajdują się dzia- ły merytoryczne, takie jak: archeologii, historii z gabinetem numizmatycznym, historii sztuki, etnografii, wojskowości. W 2022 roku w struk- turze Muzeum pojawił się pierwszy oddział, który z racji zaprezentowanej w nim stałej ekspozycji otrzymał nazwę Muzeum Handlu Wiślanego „Flis”. Siedzibą muzeum jest dawny zespól poklasztorny benedyktynek z Pałacem Opatek, zespół pięciu zabytkowych spichle- rzy, które są wkomponowane w najpiękniej- szą nadwiślańską panoramę miasta oraz Bra- ma Wodna. W każdym z tych obiektów znaj- dują się sale ekspozycji stałych i czasowych, pomieszczenia biurowe i magazyny. Ponadto Muzeum administruje częścią Góry Zamkowej z odsłoniętymi reliktami zamku krzyżackiego i wieżą widokową Klimek.
Jakie ekspozycje stałe i czasowe zwiedzają- cy mogą obejrzeć w tym roku? Grudziądzkie Muzeum oferuje aktualnie 9 sta- łych ekspozycji. Z zakresu historii miasta pre- zentowane są 3 stałe ekspozycje: „Historia Grudziądza”, „Centrum Wyszkolenia Kawale- rii w Grudziądzu.1920-1939”, opowiadające o jednej z najważniejszych uczelni w Europie, kształcących kadrę dowódczą kawalerii oraz „Biegnij, Bronek, biegnij...! Bronisław Mali- nowski (1951-1981). Mistrz Olimpijski. Lekko- atleta” , na której m.in. zaprezentowane zosta- ły trofea sportowe grudziądzkiego lekkoatlety,
w tym złoty medal z Igrzysk Olimpijskich w Mo- skwie w 1980 r.. W spichlerzach 11-13 eks- ponowane są 4 stałe wystawy archeologiczne „Północna część ziemi chełmińskiej w pradzie- jach i średniowieczu”, „Grudziądz w okresie wpływów rzymskich”, „Biżuteria średniowiecz- na z Gruczna” i „Średniowieczny gródek rycer- ski w Plemiętach”. W salach ekspozycyjnych gmachu głównego Muzeum prezentowane są prace znajdujące się w zbiorach Galerii Współ- czesnego Malarstwa Pomorskiego, która jest jedną z wiodących kolekcji, jakie grudziądzka placówka posiada. No i oczywiście wspomnia- na ekspozycja w Muzeum Handlu Wiślane- go, opowiadająca o historii i potędze królowej polskich rzek.
Ponadto corocznie w Muzeum organizujemy od 14-16 wystaw czasowych z różnych dzie- dzin. Aktualnie możemy podziwiać malarstwo utalentowanej artystki Urszuli Kulczyk, akwa- rele Zbigniewa Szczepanka, ukazujące pięk- no grudziądzkich uliczek i zaułków oraz no- stalgiczną ekspozycję, ukazującą Grudziądz na fotografiach z początku lat 70. ubiegłego stulecia. Ponadto w październiku zaprezentu- jemy twórczość artysty i etnografa Wojciecha Marchlewskiego, a w listopadzie opowiemy o historii Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu oraz zaprosimy na przedsmak karnawałowego szaleństwa poprzez ekspozy- cję zatytułowaną „Przed balem”.
Czy Muzeum świadczy usługi edukacyjne? W jakim zakresie?
Działalność edukacyjna to jedna z ważniejszych gałęzi pracy merytorycznej naszego Muzeum. Dla dzieci i młodzieży realizujemy zajęcia, któ- re są obecne w stałej ofercie edukacyjnej jak np. „Moja pierwsza wizyta w Muzeum”, „Mo- ja mała ojczyzna”, „Kolorowe czary-mary”,
112 LiryDram lipiec–wrzesień 2024
fot. Marlena Zynger


























































































   112   113   114   115   116