Page 141 - 44_LiryDram_2024
P. 141

Ewangelia źródłem zmian i szczęścia
Z ks. dr. Karolem Niedobą rozmawia Marlena Zynger
  Jak długo jesteś proboszczem Parafii Ewan- gelicko-Augsburskiej św. Jana w Grudziądzu? Funkcję proboszcza Parafii pełnię od 2018 ro- ku. Proboszcz wybierany jest przez członków Parafii na 10 lat. Po tym czasie może nastą- pić przedłużenie kadencji na kolejne 10 lat albo mogą odbyć się nowe wybory na pro- boszcza Parafii.
Jak wygląda Twoje życie i wypełnianie obo- wiązków i czym różni się ono od codzienno- ści księdza katolickiego?
Najpierw trzeba zaznaczyć, że specyfika i za- kres obowiązków duchownego nie są takie sa- me w różnych parafiach ewangelickich. Wiele zależy od liczby parafian.
Moje życie w Grudziądzu toczy się między obowiązkami w parafii, czyli zadaniami dusz- pasterskimi, ale również wieloma sprawami administracyjnymi, organizacyjnymi i częścio- wo też pracami praktycznymi, a życiem oso- bistym jako mąż i ojciec dwóch córek.
Czy mógłbyś opowiedzieć nam o przyczy- nach reformacji?
W kilku zdaniach trudno wyjaśnić przyczyny reformacji. Powodowana była wieloma czyn- nikami, ale najważniejszym były osobiste do- świadczenia ks. dra Marcina Lutra. Jeszcze
jako młody mnich augustiański dostrzegł po- trzebę zmiany w rozumieniu pokuty i wiary w ówczesnym Kościele Zachodnim, z powo- du nadużyć i wypaczeń treści biblijnych. In- nym równie ważnym doświadczeniem było odkrycie na nowo Ewangelii o zmartwych- wstałym Chrystusie, który przyniósł łaskę za grzech. Dlatego człowiek nie musi zasłużyć sobie na nią, ale po prostu z wiarą przyjąć. Pokuta ma być odzwierciedleniem wiary czło- wieka, polegającą na podążaniu za Jezusem i Jego nauczaniem.
Kilka zdań o działalności Marcina Lutra.
Ks. dr Marcin Luter 31 października 1517 roku ogłosił 95 tez, sprzeciwiających się sprzeda- ży odpustów, chcąc rozpocząć dyskusję teo- logiczną. Ta data po dziś dzień stanowi sym- boliczne zapoczątkowanie Reformacji. 95 tez, napisanych przez Marcina Lutra po łacinie, szybko zostało przetłumaczonych na język niemiecki i dzięki wynalazkowi druku rozpo- wszechnione. Następnie doszło do konfliktu z papiestwem, porwania i ukrycia na zam- ku w Wartburgu, gdzie przetłumaczył Nowy Testament z języka greckiego na język nie- miecki, aby po 10 miesiącach powrócić i roz- począć publiczną działalność reformacyjną. Na nią składało się napisanie programowych
lipiec–wrzesień 2024 LiryDram 139























































































   139   140   141   142   143