Page 143 - 44_LiryDram_2024
P. 143

   Co wiesz o historii grudziądzkich luteranów?
Udokumentowane dzieje luteranizmu w Gru- dziądzu sięgają roku 1524. Wtedy Erhard von Queiss, pomezański biskup, wygłosił w kościele farnym pierwsze kazanie w duchu reformacji. Odtąd Reformacja poczęła czynić tu powolne, lecz stałe postępy. W następstwie tego powstała parafia, a od 1563 roku posiadała pierwszego proboszcza ewangelickiego. W 1621 etat pol- skiego diakona przekształcono w etat drugiego proboszcza, co umożliwiło regularne odpra- wianie nabożeństw w języku polskim. Kolejne wieki były okresami trudów, ale też rozkwitu parafii ewangelickiej, aż do powrotu Grudzią- dza do Polski. W 1931 roku powołana została polska parafia ewangelicko-augsburska, która po drugiej wojnie światowej odradziła się, bę- dąc jedynym spadkobiercą 500-letniej historii ewangelików w Grudziądzu.
Parafia i miasto przeżywa więc okrągły ju- bileusz 500-lecia reformacji w Grudziądzu. Wydarzenie to jest ważne, ponieważ bardzo istotnie wpłynęło na historię samego miasta. Dziś jest to okazja nie tylko do jego wspomnie- nia, ale także odpowiedzenia sobie na pyta- nie, co dalej...
Ile osób liczy obecnie Twoja parafia? Jak działacie? Czy spotykacie się tylko na nie- dzielnych nabożeństwach?
Parafia grudziądzka liczy niespełna 50 osób. Nabożeństwo jest centralnym punktem życia duchowego, a zarazem momentem spotkania się razem w tygodniu. Oprócz nabożeństw w niedziele i święta odbywają się regular- nie godziny biblijne dla osób, które chcą ra- zem czytać Biblię, lekcje religii dla uczniów (na plebanii), spotkania dla osób zaintere- sowanych Kościołem, a także spotkania in- tegracyjne o mniej religijnym charakterze, jak np. spływy kajakowe, wspólne wyjazdy, spotkania kreatywne, ogniska. Parafia pro- wadzi również działalność diakonijną (cha- rytatywną) oraz bibliotekę, która gromadzi literaturę, głównie ewangelicką, a także wy- daje kwartalnik pt. „Grudziądzki Przegląd Ewangelicki”. W parafii odbywa się również Grudziądzki Festiwal Muzyczny u św. Jana.
Jaka jest misja luterańskiego pastora?
Głoszenie właściwe Ewangelii i udzielanie sakramentów.
Czy posiadasz marzenia, związane z Two- ją kapłańską posługą służbą, jako duchow- nego?
Moim marzeniem jest, abym mógł przeka- zywać Ewangelię w taki sposób, by dla in- nych stała się źródłem zmian i szczęścia, jak dla mnie.
lipiec–wrzesień 2024 LiryDram 141

























































































   141   142   143   144   145