Page 174 - 43_LiryDram_2024
P. 174

    Historia budynku
Budynek OO NBP w Łodzi usytuowany jest na na- rożniku obecnych ulic Al. Kościuszki i ul. 6 Sierpnia. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków wojewódz- twa łódzkiego decyzją z dnia 20 stycznia 1971 r. pod numerem A/90.
Obecna siedziba oddziału Narodowego Banku Pol- skiego została wzniesiona w 1908 roku, jako siedziba Banku carskiej Rosji. Rosyjski Bank Państwa zajmował obiekt do 1914 roku. Po odzyskaniu niepodległości dawny gmach Rosyjskiego Banku Państwa stał się siedzibą polskich instytucji finansowych. W 1927 roku była nieruchomość Banku Państwa przeszła na wła- sność Banku Polskiego. W czasie II wojny światowej, w budynku banku siedzibę miał niemiecki Urząd Finan- sowy, a od 1942 r. – Deutsche Arbeitsbank, finansujący gospodarkę komunalną. Po II wojnie światowej gmach stał się siedzibą Narodowego Banku Polskiego – Od- działu Wojewódzkiego oraz IV Oddziału Miejskiego. W 1997 r. przeprowadzono kompleksową konser- wację elewacji budynku. Ostatni kompleksowy remont konserwatorski elewacji budynku wraz ze stolarką okienną i drzwiową, a także elementami metalowymi i ofasowaniami blacharskimi miał miejsce w latach 2014/2015.
Architektura gmachu
Gmach dawnego Banku Państwa reprezentuje klasyczny schemat budynków bankowych, jakie wznoszono od połowy XIX w. Budynek wzniesiono w stylu eklektycznym z widocznym wpływem wzorów berlińskich.
Elewacja zachodnia – frontowa, jest symetryczna, o osi symetrii podkreślonej nieznacznie wysuniętym trójosiowym ryzalitem, mieszczącym wejście główne. Fasada złożona jest z 13-osiowego korpusu głów- nego, trójkondygnacyjnego oraz z dostawionych doń dwukondygnacyjnych części bocznych. Części boczne są trójosiowe, nieznacznie cofnięte. Na elewacji frontowej umieszczone są dwie kamienne, pamiątkowe tablice.
Elewacja północna jest w trzech środkowych osiach dwupiętrowa, w pozostałych jednopiętrowa. W pierwszej osi od wschodu znajduje się prostokątny otwór do sieni przejazdowej. Brama w sieni jest współ- czesna, pełna, metalowa, otwierana harmonijkowo. Budynek banku wymurowany jest z cegły na zaprawie wapiennej. Fasada – elewacja zachodnia i elewacja północna są w całości oblicowane płytami z jasnosza- rego piaskowca z użyleniem ugrowym i rdzawym, a pozostałe elewacje są tynkowane. Spoina mię-
172 LiryDram kwiecień–czerwiec 2024



























































































   172   173   174   175   176