Page 175 - 43_LiryDram_2024
P. 175
dzy blokami kamienia jest cienka, wklęsła, wykona- na z zaprawy mineralnej, wapienno – cementowej. Poszczególne ciosy kamienne murowano jednocze- śnie z murem ceglanym. Pomocniczo zastosowano przy tym żelazne kute kotwy. Do budowy gmachu zastosowano jasnoszary, z ugrowymi użyleniami, pia- skowiec szydłowiecki ze złoża Śmiłów. Czerwonym kamieniem użytym do budowy dolnej części cokołu, jest prawdopodobnie piaskowiec Kopulak. Portal wejścia głównego wykonany jest z czerwonego, polerowanego granitu. Rzeźby Fortuny i Hermesa wykonano z piaskowca.
Prace konserwatorskie w latach 2014-2015
Podczas ostatnich prac konserwatorsko-budowla- nych przy elewacji gmachu w latach 2014 – 2015, przeprowadzono kompleksową konserwację okła- dzin wykonanych z piaskowca. Oczyszczono całą powierzchnię elewacji. Wykuto żelazne kotwy. Pora- żone mikrobiologicznie partie elewacji oczyszczono preparatem biobójczym. Wzmocniono osłabione ciosy kamienne. Odsolono zawilgocone partie muru. Wykonano licowanie muru okładzinami z piaskowca. Przeznaczone do wymiany ciosy kamienne, a tak- że fleki wykonano z piaskowca Śmiłów. Mniejsze ubytki uzupełniono zaprawą mineralną. Wykonano także scalenie kolorystyczne rekonstruowanych partii okładzin, zaś całość zahydrofobizowano. Kraty, wyko- nane z żelaznych prętów o kwadratowym przekroju, mieszczące się w oknach piwnicznych oraz w oknach I piętra elewacji frontowej pomalowano farbą alki- dową na kolor zieleni oliwkowej.
Stolarkę okienną drewnianą, o konstrukcji skrzynko- wej, podwójną (jedynie okna półpiętra nad I piętrem
są jednoskrzydłowe) poddano konserwacji i poma- lowano farbą alkidową na kolor zieleni oliwkowej. Stolarkę drzwiową drewnianą, o konstrukcji ramo- wo-płycinowej, dwuskrzydłową przemalowywano farbami, także w zielonym oliwkowym kolorze. Uchwyty i szyldy drzwi wykonane z mosiądzu zo- stały oczyszczone, a część niezachowanej mosiężnej ślusarki zrekonstruowano. Główne drzwi na elewacji frontowej wykonane z drewna dębowego i obite puncowaną blachą miedzianą poddano konserwa- cji i pomalowano farbą alkidową na kolor zieleni oliwkowej. Umieszczone po bokach wejścia głów- nego dwa czarne orły, wykonane z blachy stalowej, pomalowane na czarno i częściowo pozłocone poddano również konserwacji. Ażurową, metalową balustradę w formie attyki, zdobiącą szczyt elewacji frontowej i północnej, pierwotnie wykonaną z blachy cynkowej wymieniono później na nową, wykonaną z profili miedzianych. Podczas ostatniej konserwacji elewacji gmachu, oczyszczono balustradę, zaś ro- zetki pomalowano na kolor zieleni oliwkowej, a ich środki pozłocono złotem płatkowym na mikstionie olejnym. Ponadto wymieniono na nowe zniszczone miedziane ofasowania blacharskie gzymsów, balu- strad i parapetów.
źródło: tekst i zdjęcia historyczne - Program prac konserwatorskich dla elewacji północnej i zachodniej budynku dawnego Banku Państwa przy al. Kościuszki 14 w Łodzi (obecnie siedziba Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Łodzi), oprac. mgr Katarzyna Sułkowska, Krzeszowice, maj 2022
Zdjęcia prowadzonych prac konserwatorskich – fot. Maciej Mazur, Łódź 2024
kwiecień–czerwiec 2024 LiryDram 173