Page 93 - 36_LiryDram_2022
P. 93
VIII edycja festiwalu
„Stolica
JęzykaPolskiego” w Szczebrzeszynie
– flesze
Małgorzata Wandasiewicz
Moja obecność na tegorocznym Festi- walu była (przez sprawy zdrowotne) szczątkowa, fragmentaryczna. Zatem relacja
z tego wydarzenia to wyłącznie flesze. Jed- nakowoż istotne w swej intensywności. Dość powiedzieć, że jestem wierną miłośniczką Fe- stiwalu od lat.
Składa się na to moja namiętność do lite- ratury, szczególnie poezji, w ogóle sztuki en bloc.
Festiwal A.D. 2022 stawiał na inkluzyw- ność w języku, tak potocznym, jak urzędo- wym, używanym przez media i, naturalnie, inkluzywność istniejącą w literaturze każ- dego rodzaju i gatunku. Na drugim biegu- nie musiało pojawić się wykluczenie, które kontrastuje i jednocześnie podkreśla kwe- stię inkluzywności. Rozmowy z ekspertami od reklamy, mediów, literatury toczyły się w ramach powyższej kwestii w tzw. Paśmie Językowym. Ten fragment programu cieszył
się dużą popularnością wśród widzów/uczest- ników Festiwalu, potwierdzając tym samym potrzebę inkluzywności.
Pobocznie trwały warsztaty dla dzieci i mło- dzieży, prowadzone przez aktorów, dzienni- karzy (w tym Katarzynę Stoparczyk, znaną z radiowych rozmów z dziećmi). Energetycz- ne, kreatywne spotkania także z dzieckiem hodowanym w sobie, bardzo poruszające. Patronem VIII edycji Festiwalu był Miron Bia- łoszewski, mój ukochany poeta – lingwista. On to się umiał obejść z językiem, czy też nim samym. Rozmowy o twórczości Patrona pro- wadzono barwnie, z pasją, której oczekiwa- łam ze względu na moją miłość do „Białosza”, datowaną od pierwszej klasy L.O. Wspaniale było spotkać Andę Rottenberg, rozprawiającą o „sztuce i jedzeniu”. Praw- dziwa uczta!
Wywiady p. J.Sobolowskiej, jak zawsze, świet- ne, bez pudła, bez zadęcia, za to zawsze
lipiec–wrzesień 2022 LiryDram 91