Page 114 - 38_LiryDram_2023
P. 114

  Jednym z tomików jest zbiór o intrygującym tytule: Słońce straciło szklane okna. Pewien Pakistańczyk wydał już książkę z wygenero- wanymi historyjkami dla dzieci. Świat zaczyna akceptować te nowe rozwiązania.
Co ciekawe, jeszcze większą popularnością cieszą się modele przenikania tekstu do ob- razu i generowania wizji na podstawie za- proponowanych tekstów. Odkryto, że duże modele językowe wstępnie wytrenowane na korpusach, zawierających tylko tekst, są zaskakująco skuteczne w kodowaniu tekstu do syntezy obrazu. Nowy program Imagen daje świetne wyniki. Oczywiście rozwój tych programów jest tak ogromny, że tylko nie- które są dla zwykłego uczestnika darmowe.
Postanowiłam skorzystać z NightCafe, który to serwis potrafi generować rysunki w opar- ciu o sztuczną inteligencję. Program ma kilka darmowych odsłon i jest bardzo łatwy w ob- słudze. Został stworzony przez MIT Media Lab i jest zasilany przez głębokie sieci neuronowe. Do mojego tekstu (fragment wiersza Poranna medytacja): „To piórko z kapelusza kładzie się tu cieniem, za którym jakaś dama ukrywała afekt. Nie musisz tego wiedzieć” AI wyge- nerowała poniższą ilustrację. Mnie urzekła. Podobny zabieg, ale na większą skalę, bo skalę całej książki wykonał Igor Myszkiewicz, two- rząc zbiór poezji ilustrowanej Maszyna Snów (Zielona Góra, 2022). Swoje dawne wiersze (zaznaczmy, że skromne w liczbie słów) „wrzu-
cił” w AI, a dokład- nie w model dedyko- wany syntezie tek- stu w obraz – Sta- ble Diffusion, wy- dany przez startup Stability AI w 2022 roku. Program ten wykorzystuje ro- dzaj generatyw- nej sieci neurono- wej, opracowanej przez naukowców z LMU Monachium. Kod i wytrenowa- ne modele SD zo- stały udostępnione na zasadzie open so- urce i mogą działać na większości urzą- dzeń konsumenc- kich, wyposażonych w przeciętnej klasy procesor graficzny.
 112 LiryDram
styczeń–marzec 2023





























































































   112   113   114   115   116