Page 113 - 38_LiryDram_2023
P. 113

celem jest rozwój cyfrowej inteligencji w ta- ki sposób, który będzie najbardziej korzystny dla całej ludzkości. Aby to zrobić, pracują oni nad tworzeniem zaawansowanych algoryt- mów i technologii, które mogłyby być wyko- rzystywane do promocji i rozwijania sztucz- nej inteligencji w korzystny sposób. A takim sposobem jest oczywiście tworzenie sztuki, abstrakcji obrazów, mowy wiązanej w każdym z możliwych języków. Wręcz imponująca jest skala umiejętności programu AI. Potrafi ona stworzyć nie tylko slogan, ale także historyjkę, limeryk, fraszkę, sonet albo fikcyjny wywiad z historyczną czy żyjącą postacią.
Oczywiście w rozmowie AI jeszcze może mieć problemy i zdanie testu Turinga (ach, ten ulu- biony film „Łowca androidów”) może się nie udać, ale jednak wygenerowanie utworów i to w formie zrozumia-
łej oraz sensownej nie stanowi już problemu. Literatura piękna nie jest aż tak trudna, a po- wstałe utwory bywają przepełnione humorem i subtelnymi nieoczywi- stościami.
Żeby się o tym przekonać,
postanowiłam z jednej
z darmowych platform
AI skorzystać. Najbliżej
było mi do Google, które
wymyśliło wirtualnego
asystenta w postaci AI,
pomagającego napisać
wiersz. Narzędzie nosi nazwę Verse by Verse i zostało wyszkolone za pomocą maszynowego uczenia. Wszystko oczywiście zachowując pier- wotną gramatykę i styl pisania wielkich poetów. Na czym ono dokładnie polega? Dwudziestu
dwóch poetów do wyboru, np. Walt Whitman, Emily Dickinson, Robert Frost czy Edgar Allan daje nam możliwość kompilacji z trzech wybra- nych autorów. Wprowadzamy oczekiwania co do formy: czterowiersz, dwuwiersz lub wiersz wolny. Musimy również zaznaczyć liczbę sylab. Do wyboru mamy od 4 do 12. Kolejny krok to już praca twórcza. Naszym zadaniem jest wpi- sanie pierwszego wersu, dla którego sztucz- na inteligencja przygotuje kolejne, pasujące zdania, oczywiście zachowując indywidualny poziom, język i styl wybranych przez nas po- etów. My możemy wybrać spośród 9 propozy- cji, czyli trzy wersety od każdego wybranego wcześniej poety. Oczywiście wszystko odbywa się w języku angielskim, ale jakże łatwo jest taki wiersz później przetłumaczyć.
Taki jest wynik mojej „zabawy”.
 Tak pocztówka z wierszem wygenerowanym, ale jednak z własnym pierwszym wersem, wydaje się ciekawa. Można ją odpowiednio ustroić, zapisać i zaprezentować. Warto zazna- czyć, że powstały już całe książki autorstwa AI.
styczeń–marzec 2023 LiryDram 111
 


















































































   111   112   113   114   115