Page 124 - LiryDram_17-2017
P. 124

zabrakło i prawie nikt by tego nie chciał czytać (śmiech). Piosenka nie pozwala na „przegadanie sprawy”, zanudzenie sobą. Albo może inaczej – jej krótka forma wy- musza pewną zdrową dyscyplinę.
Poetka, tekściarka, muzyk, piosenkarka, aktorka, dziennikarka muzyczna... dużo tego w twoim życiu. Co Hance Wójciak jest najbliższe?
– W tym momencie mojego życia pisanie piosenek i śpiewanie to dla mnie najważ- niejsze aktywności. Pierwszy etap – pisanie – to spotkanie z samą sobą, w ciszy, w nocy, kiedy wszyscy śpią i nikt mi nie przeszka- dza. Zazwyczaj jednocześnie przychodzą do mnie słowa i melodie. Kolejny etap stano- wią próby z zespołem. To również bardzo fascynujący czas. Nieraz po dobrej próbie nie mogę zasnąć, słucham nagrań, raduję się tym, co chłopcy wnieśli w te kompozy- cje. W końcu przychodzi moment na dzie- lenie się. Cieszę się, kiedy słuchacze od-
najdują w moich piosenkach własne sensy, kiedy mówią „ojej, to o mnie!”, kiedy ra- zem ze mną i innymi śpiewają. Piosenka to pretekst do spotkania, to jest dla mnie naj- ważniejsze.
29 kwietnia 2014 roku ukazał się twój pierwszy album. Co wtedy w twoim życiu wydarzyło się związanego z tą premierą, co dziś uważasz za najcenniejsze?
– To był chyba moment, od którego liczę postawienie w moim życiu na muzykę na sto procent. Tak, chcę śpiewać, mam już spore doświadczenie, chcę wychodzić do ludzi, chcę dawać radość. Ze wszystkie- go, co do tej pory robiłam, śpiewanie wy- chodzi mi najlepiej, mam wsparcie waż- nych dla mnie osób. Do roboty, Wójciak (śmiech)!
Ale od debiutu kazałaś czekać na swoje drugie muzyczne dziecko trzy lata. Jakie one były dla ciebie?
HANKA WÓJCIAK – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, liderka Kapeli Hanki Wójciak. Pochodzi
z Zakopanego. Uczyła się śpiewu klasycznego oraz interpretacji piosenki w szkole muzycznej II stopnia. Eksperymentalne techniki wokalne poznawała na warsztatach takich wokalistów, jak: Sainkho Namtchylak, Iva Bittova, Gendos, Olga Szwajgier. Jako góralka znakomicie operuje białym głosem.
Laureatka licznych festiwali związanych z piosenką literacką. Wraz ze swoją Kapelą wydała do tej pory dwie autorskie płyty: Znachorka (2014) oraz Zasłona (2017). Współpracowała
m.in. z Jarkiem Śmietaną, Anną Treter, Jakubem Ostaszewskim, zespołem Naked Mind. Jej Kapela od siedmiu lat z powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Wraz z autorskim repertuarem odwiedzili m.in. Rzym, Londyn, Kolonię, Lipsk, Pragę, Lwów. Hanka od pięciu lat prowadzi w Radiu Kraków autorski program poświęcony piosence literackiej.
fot. Michał Zięba
122 LiryDram październik–grudzień 2017


   122   123   124   125   126