Page 127 - LiryDram_17-2017
P. 127

efektem wnikliwej obserwacji teksty napisała Hania Wójciak, muzyka do większości utworów powstała kolektywnie – ma sześciu autorów, bo tyle osób liczy cały zespół. Płytę dopełnia utwór Nie ma piękniejszej chwili napisany przez przyjaciółkę Hanki – Beatę Skulską-Papp.
Podstawowe instrumentarium to wciąż gitara, kontrabas, skrzypce, instrumenty perku- syjne i mandola. Na tej płycie autorka zdradza swoje góralskie pochodzenie tylko w jednym utworze, zaśpiewanym w całości gwarą. W pozostałych piosenkach bawi się językiem literackim. Na płycie pojawia się także humorystyczny akcent – piosenka Niebo grana przez liderkę na malutkiej harmoszce.
– Zasłona niesie w sobie jakąś przestrzeń, spokój. Są na niej oczywiście szybsze piosenki, ale jest raczej utrzymana w melodyjnej, spokojnej tonacji. Na koncertach mieszamy oba repertuary. Żywiołowa i zmysłowa Znachorka zderza się z liryczną Zasłoną, myślę, że taki dualizm wpisany jest w kobiecą naturę, a na pewno w moją naturę – mówi Hania Wójciak.
Płytę promuje piosenka Czarodziej, jedna z czterech nagranych podczas live sesji w Muzeum Fonografii w Niepołomicach. Co dwa tygodnie na kanale wydawnictwa będą się pojawiać kolejne utwory.
Wydawcą płyty Zasłona jest Kompania Muzyczna Las, która albumem Kapeli inaugu- ruje swoją muzyczną działalność. Pomysłodawcą i założycielem Kompanii jest Robert Nowak, który od pięciu lat w Krakowie przygotowuje i prowadzi wydarzenie „Jaki to koncert?”, polegające na organizacji koncertów w formie niespodzianki. Między innymi to doświadczenie stało się inspiracją do stworzenia wydawnictwa muzycznego, które w kolejnych dwóch latach planuje wydać kilkunastu polskich artystów.
Koncert Kapeli
promujący nowy album – 25 listopada, godz. 19.00, Ośrodek Kultury Ochoty, Warszawa
Skład zespołu Kapela Hanki Wójciak: Hanka Wójciak – śpiew, słowa •Tomasz Czaderski
– instrumenty perkusyjne •Jacek Długosz – gitara •Mateusz Frankiewicz – kontrabas • Tomasz Pawlak – skrzypce • Andrzej Zagajewski – mandola
gościnnie: Michał Pamuła – perkusja • Dawid Czernik – skrzypce • Alicja Gac – chórki
październik–grudzień 2017 LiryDram 125


   125   126   127   128   129